29 lipiec 2021

Zysk Orlenu w ostatnim półroczu wyższy niż przez 8 lat rządów PO-PSL

fot. PAP
Ponad 4,1 mld zł zysku Orlenu za pierwsze półrocze br. jest wyższy niż zysk, jaki ta spółka wypracowała za rządów koalicji PO-PSL - ocenił wicepremier Jacek Sasin. Według niego wyniki Orlenu świadczą o dobrym zarządzaniu tą spółką.
REKLAMA

Sasin w rozmowie z TVP Info pytany o komentarz do czwartkowych półrocznych wyników Orlenu podkreślił, że świadczy to o bardzo dobrym zarządzaniu spółkami SP. "Wbrew temu co mówi opozycja dzisiaj spółkami SP zarządzają fachowcy, specjaliści od osiągania dobrych wyników, ale to też świadczy, że ta narracja opozycji, która mówi o tym, że przeżywamy jakiś kryzys, złe czasy jeśli chodzi o funkcjonowanie spółek jest relacją całkowicie fałszywą" - powiedział wicepremier i szef resortu aktywów państwowych.

Sasin dodał, że osiągnięty przez Orlen zysk netto w wysokości ponad 4,1 mld zł to "jest znacznie więcej niż zysk Orlenu przez całe 8 lat rządów koalicji PO-PSL".

Płocki koncern poinformował w czwartek, że w drugim kwartale 2021 r. Orlen zanotował historycznie rekordowy wynik operacyjny EBITDA LIFO na poziomie 3,2 mld zł. W ujęciu półrocznym zysk wzrósł niemal dwukrotnie, a przychody ze sprzedaży o ponad jedną trzecią. EBITDA LIFO był historycznie wysoki, wyższy o 1,2 mld zł rok do roku. W drugim kwartale zysk wyniósł 2,2 mld zł, a wzrost przychodów ze sprzedaży rok do roku - 73 proc.

W ujęciu półrocznym PKN Orlen zanotował w dwóch pierwszych kwartałach 2021 r. zysk netto w wysokości 4,116 mld zł, wobec 2,123 mld w tym samym okresie przed rokiem. Przychody ze sprzedaży były o ponad jedną trzecią wyższe - wyniosły prawie 54 mld zł, wobec 39 mld w pierwszym półroczu 2020 r. EBITDA wyniosła niemal 7,7 mld zł, wobec nieco ponad 5,1 mld zł przed rokiem.

Zdaniem prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka wyniki dowodzą, że "wizja silnego multienergetycznego koncernu, opartego na kilku obszarach działalności, jest spójna, skutecznie realizowana i w pełni odpowiada na współczesne wyzwania branży Oil&Gas". "W trudnym otoczeniu wypracowaliśmy lepsze wyniki niż w rekordowych latach 2015-2018, kiedy na rynku rafineryjnym panowało makroekonomiczne eldorado. Dzięki temu mamy solidne podstawy finansowe do realizacji biznesowych celów" - stwierdził Obajtek. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ drag/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany