14 listopad 2022

Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi wraca do normalności po ataku hakerów

zdjęcie: Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi wraca do normalności po ataku hakerów / fot. PAP
fot. PAP
Kolejne kliniki w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki (ICZMP) w Łodzi włączają systemy informatyczne odłączone po cyberataku, który nastąpił pod koniec października. Szpital przyjmował w tym czasie pacjentów, ale brak dostępu do sieci powodował duże utrudnienia w ich obsłudze.
REKLAMA

Łódzki ICZMP padł ofiarą cyberataku, po którym – od 28 października – zdecydowano się na wyłączenie wszystkich systemów informatycznych. W zwalczeniu skutków ataku dział IT ICZMP wsparło Ministerstwo Zdrowia, Centrum e-Zdrowia, a także Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy.

Wyłączenie sieci oznaczało wiele komplikacji w pracy Instytutu, który składa się z dwóch szpitali – ginekologiczno-położniczego i pediatrycznego. Wszystkie formalności, które wcześniej wykonywano zdalnie – od przyjęcia do szpitala poprzez wystawianie skierowań na badania – musiały odbywać się w sposób tradycyjny, na papierze. Szczególnie utrudniona była diagnostyka ze względu na daleko posuniętą cyfryzację tego działu. Mimo to w ICZMP przyjmowano pacjentów, ograniczając jedynie hospitalizacje diagnostyczne.

"Obecnie Instytut sukcesywnie wraca do normalnej działalności. W pierwszej kolejności do sieci podłączyliśmy system księgowy, obawiając się, że jego brak mógłby doprowadzić do wstrzymania dostaw, bez których ICZMP nie mógłby pracować. Do systemu informatycznego podłączone są już jednostki w części ginekologiczno-położniczej, na pediatrii dostęp odzyskują kolejne kliniki. Pierwsza była Klinika Pediatrii, Immunologii i Nefrologii, gdzie trafia najwięcej pacjentów, kolejne to ortopedia, chirurgia, laryngologia" – powiedział PAP w poniedziałek rzecznik ICZMP Adam Czerwiński.

Dodał, że w celu zminimalizowania ryzyka w klinikach wymieniony został sprzęt komputerowy. "Te procesy wciąż trwają, są to skomplikowane działania i trudno obecnie określić, kiedy definitywnie się zakończą" – zaznaczył rzecznik ICZMP.

Szpital ICZMP jako jeden z pierwszych w woj. łódzkim podpisał w tym roku umowę z łódzkim NFZ na podniesienie poziomu cyberbezpieczeństwa – Fundusz przekaże na ten cel 600 tys. zł. W Łódzkiem pieniądze na ochronę przed cyberatakami dostanie 40 szpitali, w sumie ponad 16 mln zł.(PAP)

Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2023-03-26 19:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-03-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany