21 wrzesień 2022

Nie ma wzmożenia na przejściach granicznych z Rosją

zdjęcie: Nie ma wzmożenia na przejściach granicznych z Rosją / fot. PAP
fot. PAP
Nie ma wzmożenia na przejściach granicznych z Rosją mimo ogłoszenia przez Kreml częściowej mobilizacji. Rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska zauważa, że ruch na granicy z obwodem kaliningradzkim w środę jest mniejszy niż w ostatnich dniach.
REKLAMA

Porucznik Michalska powiedziała PAP, że do godz. 17 w środę do Polski na wszystkich przejściach granicznych, w tym lotniczych, odprawiono 195 obywateli Rosji. Dzień wcześniej - około 300. Jak zauważyła, ruch jest mniejszy niż w ostatnich dniach. Na granicy jest spokojnie.

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił w środę rano częściową mobilizację w kraju. Operacja ma rozpocząć się jeszcze w środę i objąć rezerwistów, czyli osoby, które już odbyły służbę wojskową, ale przed wysłaniem na front mają przejść dodatkowe szkolenie. Mobilizacja obejmie ok. 300 tys. osób - poinformował w środę rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu.

Po ogłoszeniu mobilizacji media informowały, że Rosjanie masowo kupują bilety lotnicze, choć ich ceny mocno wzrosły. Wykupowali loty np. do Turcji, Gruzji i Armenii, czyli krajów, do których obywatele rosyjscy wciąż mogą podróżować bez wizy.

Jednak do Polski Rosjanie od dwóch lat mogą przyjeżdżać tylko w wyjątkowych sytuacjach. Ograniczenia wobec nich zostały zaostrzone w poniedziałek, po publikacji nowelizacji rozporządzenia MSWiA w tej sprawie. Zmiany Polska uzgodniła z Litwą, Łotwą i Estonią. Są one odpowiedzią na wojnę Rosji przeciwko Ukrainie.

Obywatele rosyjscy nie mają prawa wjeżdżać do Polski zza granicy zewnętrznej UE, jeśli podróżują w celach turystycznych, biznesowych, kulturalnych i sportowych. Restrykcje obowiązują Rosjan na wszystkich przejściach granicznych, a od 26 września będą obowiązywać ich również na lotniskach i w portach morskich. Oznacza to, że Rosjanie nie przybędą do Polski z żadnego kraju spoza Schengen.

W mocy utrzymane są te wyjątki, które zostały uzgodnione przez Polskę i państwa bałtyckie, a na celu mają m.in. dalsze wspieranie przeciwników Putina. Wśród wyjątków są m.in. dysydenci, przypadki humanitarne, a także posiadacze zezwoleń na pobyt, kierowcy transportowi, czy członkowie misji dyplomatycznych.

Rzeczniczka Straży Granicznej powiedziała PAP, że od poniedziałku wjazdu do Polski odmówiono dziesięciu obywatelom Rosji. (PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

agzi/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-10-07 20:00
miejsce
Bistro Plus, Ząbki, ul. Powstańców 27
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-29 09:30
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany