4 sierpień 2022

Rzeszowianie są jednymi z najbardziej pomocnych ludzi w Polsce - wynika z raportu Unii Metropolii Polskich

zdjęcie: Rzeszowianie są jednymi z najbardziej pomocnych ludzi w Polsce - wynika z raportu Unii Metropolii Polskich / fot. PAP
fot. PAP
Z najnowszego raportu Unii Metropolii Polskich dotyczącego pomocy uchodźcom z objętej wojną Ukrainy wynika, że rzeszowianie są jednymi z najbardziej pomocnych ludzi w Polsce – przekazał w czwartek rzeszowski magistrat.
REKLAMA

"Okazuje się, że większość mieszkańców naszego miasta przynajmniej przekazała żywność czy ubrania, a są też osoby, które przyjęły uchodźców pod swój dach i nadal się nimi opiekują" – dodał Marcin Piecyk z kancelarii prezydenta Rzeszowa.

Jak przypomniał Ratusz w komunikacie prawie pół roku minęło od wybuchu brutalnej wojny w Ukrainie, a przez miasta i regiony bliskie granicy, w tym Rzeszów, podróżowały miliony uchodźców, głównie kobiet z dziećmi.

"Jak wynika z kolejnych raportów Unii Metropolii Polskich, uciekający przed wojną Ukraińcy zostali przyjęci i zaopiekowani" – czytamy w komunikacie.

Najnowszy z raportów pokazuje jakiej pomocy i na jaką skalę udzielili uchodźcom mieszkańcy miast, w tym Rzeszowa: zdecydowana większość mieszkańców pomogła dostarczając jedzenie, ubrania, a nawet przyjmując pod własny dach.

"Mieszkańcy Rzeszowa od lutego wykazali się niezwykłą wrażliwością na cierpienie drugiego człowieka. Widać to gołym okiem, a statystyki dotyczące pomocy Ukraińcom są tylko tego potwierdzeniem" – zwrócono uwagę w komunikacie.

Jak czytamy, Unia Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza przygotowała raport "Sąsiedzka pomoc", który uwzględnia działania na rzecz uchodźców ze strony samorządów i mieszkańców 12 miast członkowskich.

Zestawienie zostało przygotowanie na podstawie wywiadów przeprowadzonych z tysiącem mieszkańców z każdego miasta. Dane były pozyskiwane od 4 kwietnia do 2 maja i dotyczą form udzielania pomocy uchodźcom z objętej wojną Ukrainy.

"Wynika z nich jasno, że zdecydowana większość Polaków pomogła swoim sąsiadom. Okazuje się, że Rzeszów w niektórych aspektach +wyprzedza+ pozostałe miasta" – podał magistrat.

Okazało się, że ponad połowa mieszkańców stolicy Podkarpacia zaangażowała się w przekazanie żywności na rzecz uciekających przed wojną Ukraińców.

"Aż 45 proc. rzeszowian postanowiła pomóc oddając ubrania czy inne, potrzebne do funkcjonowania, przedmioty. 32 proc. pomogła finansowo, a blisko jedna trzecia mieszkańców zdecydowała się na pracę wolontariusza w punkcie pomocy. 15 proc. mieszkańców Rzeszowa podróżowała nawet na polsko-ukraińską granicę, aby zabrać stamtąd uchodźców" – podano.

Okazuje się też, że przytłaczająca większość rzeszowian, bo aż 94 proc. była świadoma tego, jakie działania pomocowe dla uchodźców prowadzą władze miasta. Komunikaty docierały do nich bez większych trudności i pozwalały aktywnie brać udział w zbiórkach darów, zapewnianiu noclegów czy wolontariacie.

"Wsparcie, które nasi obywatele zaoferowali uchodźcom z Ukrainy, obejmuje wszystkie dziedziny życia. Polki i Polacy zostali mistrzami świata w sprincie w pomaganiu. W krótkim czasie przynieśli pomoc milionom Ukrainek i Ukraińców. Ale dość szybko okazało się, że wojna się przedłuża i czeka nas dłuższy +pomocowy+ bieg: maraton, w czasie którego trzeba równomiernie rozkładać siły" – wskazali cytowani Marcin Wojdat z Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich i dr Tomasz Sobierajski z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy trwa nadal. W szczytowym momencie w Rzeszowie przebywało ponad 100 tys. Ukraińców. 2 proc. mieszkańców miasta zdecydowało się na przyjęcie naszych sąsiadów pod własny dach.

"W tej kwestii rzeszowianie okazują się być najbardziej zaangażowani spośród UMP: dwóch na trzech uchodźców przebywających w Rzeszowie deklaruje, że chce tu zostać i pracować" – podsumowano w komunikacie. (PAP)

autorka: Agnieszka Pipała

api/ mark/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-10-07 20:00
miejsce
Bistro Plus, Ząbki, ul. Powstańców 27
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-29 09:30
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany