4 sierpień 2022

Tour de Pologne - Arensman wygrał jazdę na czas, Hayter liderem

zdjęcie: Tour de Pologne - Arensman wygrał jazdę na czas, Hayter liderem / fot. PAP
fot. PAP
Holender Thymen Arensman z ekipy DSM wygrał na Wierchu Rusińskim szósty etap wyścigu kolarskiego Tour de Pologne, jazdę indywidualną na czas. Żółtą koszulkę lidera zdobył Brytyjczyk Ethan Hayter (Ineos Grenadiers).
REKLAMA

Na 11-kilometrowej trasie Arensman wyprzedził o siedem sekund innego zawodnika „Grenadierów” Amerykanina Magnusa Sheffielda. Jedną sekundę więcej stracił Hayter.

Dotychczasowy lider, Kolumbijczyk Sergio Higuita (Bora-hansgrohe) zajął 16. miejsce ze stratą 50 sekund.

Najlepszy z Polaków, startujący w barwach reprezentacji Jakub Kaczmarek uzyskał 34. wynik.

W przeddzień zakończenia wyścigu Hayter wyprzedza o 11 sekund Arensmana oraz o 18 Hiszpana Pello Bilbao (Bahrain Victorious).

Kaczmarek jest sklasyfikowany na 28. pozycji ze stratą minuty i 38 sekund.

Trasa jazdy indywidualnej na czas z Gronkowa pod Nowym Targiem do stacji narciarskiej na Wierchu Rusińskim koło Bukowiny Tatrzańskiej prowadziła pod górę, ale nie była to typowo górska próba. W najbardziej stromym odcinku kąt nachylenia dochodził do 10,3 proc., jednak średnia wynosiła tylko 3,2 proc.

Dość łagodna wspinaczka na Wierch Rusiński miała rozstrzygnąć o losach wyścigu. Różnice w klasyfikacji generalnej, ustalone w poniedziałek na Kopcu Tatarskim w Przemyślu, były minimalne. Prowadził Kolumbijczyk Sergio Higuita, ale nie więcej niż 10 sekund traciło do niego 11 zawodników. Kolejni, a wśród nich Arensman, też nie byli bez szans.

Pogoda dopisała. Było upalnie, wiał lekki wiatr. Bardzo długo prowadził startujący w jednej z pierwszych grup 20-letni Sheffield. Jak się okazało, uzyskał drugi rezultat. Szybciej pojechał tylko Arensman, który w klasyfikacji generalnej przesunął się z 24. pozycji na drugą.

Poniżej oczekiwań wypadł faworyt kilku dziennikarzy Włoch Matteo Sobrero (BikeExchange). Zwycięzca jazdy na czas w Giro d'Italia był ósmy ze stratą 31 sekund. Jeszcze wolniej pojechał mistrz olimpijski z Tokio w wyścigu ze startu wspólnego Ekwadorczyk Richard Carapaz, tracąc minutę i 20 sekund. Kaczmarek przegrał z nim tylko o sekundę.

Pozostali polscy kolarze ponieśli większe straty. Kamil Małecki oszczędzał siły na ostatni etap, na którym wyznaczono górską premię im. Joachima Halupczoka. Zawodnik grupy Lotto Soudal będzie walczyć o utrzymanie koszulki najlepszego "górala".

W czwartek nie przystąpiło do etapu ośmiu zawodników, a wśród nich słynny brytyjski sprinter Mark Cavendish, który wybiera się do Birmingham na Igrzyska Wspólnoty Narodów.

„Bardzo mi przykro, że muszę opuścić chłopaków i wyścig, ale w tym samym czasie chcę się ścigać dla wyspy Man w tym wielkim wydarzeniu i chcę podziękować drużynie za wsparcie” – napisał w mediach społecznościowych kolarz ekipy Quick-Step Alpha Vinyl, były mistrz świata i zwycięzca 34 etapów Tour de France.

Tour de Pologne zakończy się w piątek etapem ze Skawiny do Krakowa. (PAP)

af/ sab/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-09-26 19:00
miejsce
Bistro Plus, Ząbki, ul. Powstańców 27
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-07 20:00
miejsce
Bistro Plus, Ząbki, ul. Powstańców 27
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-29 09:30
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany