2 grudzień 2021

LUCA. Kinowy hit Disney Pixar już DVD!

fot. nadesłane
Najnowsza animacja Disney i PIXAR – „Luca”, która okazała się jednym z najchętniej oglądanych filmów w kinach w 2021 roku, jest już dostępna na DVD!
REKLAMA


Akcja animacji „Luca” rozgrywa się w pięknym nadmorskim miasteczku na Riwierze Włoskiej. Ten pełen niezwykłych przygód film opowiada o dorastaniu dwójki przyjaciół. Chłopcy wspólnie przeżywają niezapomniany letni czas, który upływa im na niekończących się przejażdżkach na skuterze i delektowaniu się lodami. Jednak ich beztroską zabawę może w każdej chwili zepsuć ujawnienie głęboko skrywanego sekretu. Obaj są bowiem potworami morskimi z innego świata, znajdującego się tuż pod powierzchnią wody.

Luca to nieśmiały, uprzejmy, introwertyczny i przestrzegający zasad dzieciak, który ma sekretne pragnienie. Chce zobaczyć ludzki świat i dowiedzieć się o nim wszystkiego, co może – opowiada scenarzysta Jesse Andrews.
Przez całe życie mówiono mu jednak, że morskie potwory nie powinny wychodzić nad powierzchnię, gdzie, jak wydaje się chłopcu, dzieją się wszystkie interesujące rzeczy – tłumaczy.
Nic więc dziwnego, że Luca fascynuje się wszystkim, co ludzkie. Jego ciekawość jest szczególnie rozbudzona, gdy odkrywa w wodzie przedmioty, które dostały się tam z powierzchni. Luca jest młodym, obdarzonym wyobraźnią dzieciakiem, więc kiedy spotyka Alberto, który ma rzeczywistą wiedzę o tych obiektach, jest to dla niego niesamowicie intrygujące – dodaje.

Alberto to morski potwór, który odważył się wyjść na powierzchnię, dzięki czemu zdobył wielki szacunek Luki. Ale zanim zacznie go tak bardzo szanować, chłopiec musi najpierw otrząsnąć się z pierwszego szoku. Okazuje się bowiem, że morskie potwory potrafią zmieniać się w ludzi…

Alberto dosłownie wyciąga Lukę z wody i możemy przekonać się na własne oczy, że morskie potwory posiadają magiczną zdolność przybierania ludzkiej postaci, kiedy są suche – mówi Enrico Casarosa, reżyser.
Naszą inspiracją były morskie stworzenia, takie jak ośmiornice, które potrafią się kamuflować i zmieniać swój wygląd – kontynuuje.


Film „Luca" został wyreżyserowany przez nominowanego do Oscara® Enrico Casarosa („La Luna”), który już na początku produkcji zdecydował, że film powinien przedstawiać świat z punktu widzenia 13-letniego Luki. Nadmorska włoska sceneria, w której chłopcy przeżywają swoją wielką przygodę, została stworzona w oszałamiającym malarskim stylu. Nad przedstawionym w filmie obrazem Włoch czuwał Casarosa, który spędził tam dzieciństwo.

Aby dobrze zrozumieć i przyswoić niektóre charakterystyczne dla włoskiego wybrzeża cechy, które Casarosa miał nadzieję wprowadzić do filmu, członkowie zespołu produkcyjnego udali się na do Europy w dwie podróże badawcze.

Odwiedziliśmy wiele różnych miast – wspomina reżyser.
Ekipa musiała poczuć tekstury, światło, wodę, wiek, smaki. Próbowanie jedzenia było ogromnie ważną częścią wyjazdu – opowiada.

Odwiedziliśmy miejsca, do których Enrico chodził jako dziecko. Obserwowaliśmy, jak wspina się na 30-metrową skałę i nurkuje. Byliśmy w szoku, bo zdaliśmy sobie sprawę, że robił to od dziecka. Ta dodatkowa warstwa wspomnień i nostalgii naprawdę podkreśla jego miłość do tego miejsca. Poza tym oczywiście musieliśmy poznać ludzi z regionu: rybaków, miejscowych. Było to bardzo inspirujące i dało nam wiele materiału do pracy – opowiada scenografka Daniela Strijleva.

 Miałem szczęście dorastać w Genui – mieście portowym na Włoskiej Riwierze – mówi reżyser.
To bardzo specyficzne wybrzeże, ponieważ jest naprawdę strome – góry wyrastają z oceanu. Miasteczka są tak malownicze, jakby stanął tam czas. Zawsze wyobrażałem je sobie jako małe potwory wychodzące z wody – wspomina Casarosa.

Stąd morskie potwory. Choć, żeby być uczciwym, to raczej podwodne stworzenia, bo istoty te w „Luce” nie są zbyt przerażające. Inspiracją dla twórców były wizerunki morskich stworów, które znaleźli na starych mapach z okresu renesansu, a także naukowe ilustracje ryb z regionu oraz japońskie smoki i węże. Artyści stworzyli potwory morskie, które były wiarygodne, pociągające i, co ważne, wyraziste, ponieważ historia opiera się na rozwijającej się relacji Luki i Alberto.

Według reżysera akcja filmu toczy się mniej więcej na przełomie lat 50. i 60. Celem twórców było jednak nadanie mu ponadczasowego charakteru. Filmowcy zanurzyli się więc we włoskiej kulturze, aby móc uchwycić ten świat i odtworzyć go na ekranie.

Zawsze czułem, że we włoskim Złotym Wieku, czyli latach 50. i 60. XX wieku, jest coś pięknego. Kino i muzyka tamtych czasów są kultowe i wyjątkowe – twierdzi reżyser.

To taki sugestywny, piękny, romantyczny i ponadczasowy okres – zgadza się z nim scenografka Daniela Strijleva.
Ten nastrój bardzo dobrze pasował do naszej historii. Nie tylko chciałam dowiedzieć się więcej o tym czasie w historii, ale również pociągała mnie pełna uroku narracja o tym miejscu i epoce, którą przedstawił nam Enrico - dodaje.


Zarówno światowa, jak i polska premiera filmu „Luca” w kinach miała miejsce 18 czerwca 2021 roku. To jeden z najchętniej oglądanych w Polsce filmów w tym roku! Obejrzało go niemal 800 000 tysięcy widzów. 27 października ukazał się na DVD.

Więcej informacji o premierach DVD i Blu-ray na profilu:
facebook.com/MojeFilmyDVD

Galapagos Sp. z o.o. niezależna spółka dystrybucyjna działająca na polskim rynku od 2007 roku, wyłączny dystrybutor filmów DVD, Blu-ray, Blu-ray 3D oraz 4K UHD Blu-ray Warner Bros., HBO i MGM. Jest także wyłącznym dystrybutorem DVD, Blu-ray i Blu-ray 3D Disney, Pixar, Marvel, Lucasfilm, 20th Century Studios, a także oferty DVD LEGO®, Hasbro Studios, wybranych seriali Telewizji Polskiej i wielokrotnie nagradzanych filmów niezależnych polskich producentów m.in. Wołyń, Cicha Noc, Najlepszy, Powidoki, 7 rzeczy, których nie wiecie o facetach, Wkręceni, Córka Trenera, Proceder czy Dolina Bogów oraz kontentu dla platform VOD.

The Walt Disney Company Polska (TWDC) to wiodąca międzynarodowa firma z dziedziny rozrywki rodzinnej i mediów, działająca w pięciu segmentach biznesowych: sieci medialne, parki rozrywki i ośrodki wypoczynkowe, produkcja filmowa, produkty konsumenckie oraz interaktywna grupa medialna. TWDC istnieje na rynku polskim od ponad 20 lat. Polskie przedstawicielstwo firmy powstało w 1993 roku, a otwarcie The Walt Disney Company Polska nastąpiło w roku 2003. Od 2009 polskie biuro odpowiedzialne jest za cały region Europy Środkowej i Wschodniej, obejmujący 16 krajów, z lokalnymi biurami w Budapeszcie, Pradze i Bukareszcie. Od września 2012 r. TWDC Polska jest dystrybutorem filmów opatrzonych marką Disney, Disney/Pixar i Marvel, a od 2013 roku również produkcji wytwórni LucasFilm. 

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce