19 grudzień 2021

Reżyser Janusz Zaorski odebrał statuetkę Złotego Glana

fot. PAP
Reżyser i scenarzysta Janusz Zaorski odebrał w sobotę w Łodzi statuetkę Złotego Glana. To wyróżnienie przyznawane przez Stowarzyszenie Łódź Filmowa i Kino - Galeria Charlie twórcom bezkompromisowym z wyraźnie zarysowaną autorską wizją.
REKLAMA

Nagrodę wręczono artyście podczas spotkania zorganizowanego w łódzkim Kinie Charlie. Jego uczestnicy zobaczyli również nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno film "Pokój z widokiem na morze" (1978) w reżyserii Zaorskiego.

Dziękując za nagrodę i dołączenie do grona laureatów ze świata kina, reżyser przyznał, że zarówno w kinie, jak i życiu poszukuje innowacji.

"Na tym polega ta bezkompromisowość, że nie wpisujemy się w uznany już licznik i mianownik, tylko staramy się przez swoją wrażliwość, wyobraźnię i intelekt przefiltrować tę sprawę, która nie pozwala nam spać" – powiedział.

Zaorski otrzymał Złotego Glana za "krytyczne spojrzenie na problematyczną i niekiedy wręcz nieludzką historię własnej ojczyzny, stawianie odważnych pytań (niekiedy "dziecinnych"), na które do dziś nie zawsze nasze sumienia pozwalają nam odpowiedzieć. Za twórczość wybitną, która była stanie opisać rozterki i pragnienia rodaków w różnych epokach i z różnych światów. Twórczość, która jest ciągle aktualna i inspirująca".

Złoty Glan to wyróżnienie przyznawane przez Stowarzyszenie Łódź Filmowa i Kino - Galeria Charlie, twórcom bezkompromisowym, z wyraźnie zarysowaną autorską wizją. Wizją, która – jak wskazali przyznający nagrodę - nie boi się opowiadać o człowieku i jego czynach w sposób daleki od jednoznaczności, otwartą na różne interpretacje. Złoty Glan w przeszłości otrzymali m.in.: Agnieszka Holland, Jerzy Skolimowski, Janusz Gajos, Andrzej Chyra, Krzysztof Majchrzak, Piotr Fronczewski, Dario Argento, Peter Greenaway i John Malkovich. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ pat/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce