26 wrzesień 2021

Złota Muszla dla rumuńskiego filmu "Blue Moon" w reż. Aliny Grigore

fot. PAP
Złotą Muszlę, czyli główną nagrodę Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w San Sebastian, otrzymał w sobotę rumuński film "Blue Moon" w reż. Aliny Grigore. Srebrna Muszla za najlepszą rolę pierwszoplanową trafiła ex aequo do Jessiki Chastain za "Oczy Tammy Faye" oraz Flory Ofeli za "Du som er i himlen".
REKLAMA

Dobiegła końca 69. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w San Sebastian.

Jurorzy Sekcji Oficjalnej, której przewodniczyła Gruzinka Dea Kulumbegaszwili, zdecydowało, że najważniejsza nagroda festiwalu, czyli Złota Muszla, trafi do rumuńskiej produkcji "Blue Moon" w reż. Aliny Grigore.

"Zupełnie się tego nie spodziewałam" - powiedziała wzruszona 36-letnia reżyserka i aktorka, odbierając Złotą Muszlę za "Blue Moon". Podziękowała "wszystkim kobietom i mężczyznom, którzy umożliwili dotarcie z naszym przesłaniem tak daleko".

"Blue moon", który opowiada historię młodej kobiety walczącej o zdobycie wyższego wykształcenia i ucieczkę od dysfunkcyjnej rodziny, był jednym z 17 filmów w tegorocznym konkursie.

Nagrodę za najlepszą reżyserię otrzymała duńska reżyserka Tea Lindeburg za "Du som er i himlen". Film opowiada o życiu w XIX-wiecznej Danii widzianym oczami trzech kobiet: 14-letniej Lise, jej ciotki i babki.

Grająca w filmie Flora Ofelia otrzymała ex aequo wraz z Jessiką Chastain ("Oczy Tammy Faye") Srebrną Muszlę za najlepszą rolę pierwszoplanową.

Nagrodę Specjalną Jury otrzymał film "Earwig" w reżyserii Lucile Hadzihalilović.

Nagroda Jury za najlepszy scenariusz trafiła do Terence'a Daviesa za "Benediction". Z kolei ekipa aktorów z filmu "Quién lo impide" Jonasa Trueby została nagrodzona zbiorczo Srebrną Muszlą za najlepsze role drugoplanową. Nagrodę Jury za najlepsze zdjęcia otrzymała Claire Mathon za "Enquete sur un scandale d'Etat".

Podczas ośmiodniowego festiwalu pokazano ponad 170 filmów, w tym "One Second" chińskiego reżysera Zhanga Yimou, który został zaprezentowany podczas ceremonii otwarcia.

Festiwal w San Sebastian po raz pierwszy odbył się w 1953 r. Jest zaliczany do imprez akredytowanych przez Międzynarodową Federację Zrzeszeń Producentów Filmowych (FIAPF) jako międzynarodowy festiwal konkursowy filmów fabularnych. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ mars/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce