Kobieta artykuł sponsorowany
15 wrzesień 2020

Ile kosztuje prowadzenie ciąży prywatnie?

fot. nadesłane
Komfortowe przychodnie, brak kolejek, krótki czas oczekiwania na wizytę – to właśnie te argumenty są wymieniane przez Polaków decydujących się na prywatną opiekę medyczną. Coraz częściej szczególną uwagę zwracają też na to kobiety spodziewające się dziecka. Eksperci hapipożyczek sprawdzili, z jakimi wydatkami trzeba się liczyć, wybierając prywatne prowadzenie ciąży.
Każdej kobiecie w ciąży w Polsce, niezależnie od tego czy posiada ona ubezpieczenie zdrowotne czy nie, przysługuje opieka medyczna. Często zdarza się jednak, że kobiety nie są informowane o tym, jakie badania przysługują im w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia lub świadomie rezygnują z państwowej opieki medycznej. Zwykle wynika to z potrzeby poczucia bezpieczeństwa i przekonania, że płacąc za usługi konkretnego lekarza czy też pakiet prowadzenia ciąży znajdą pod opieką bardziej zaangażowanych specjalistów.

Decyzja o prywatnym prowadzeniu ciąży i związanym z tymi kosztami może być jednak sporym zaskoczeniem dla przyszłych rodziców. Standardowo za jedną wizytę u ginekologa płaci się 120-200 złotych. Podczas zdrowej ciąży, podczas której nie pojawiają się żadne komplikacje zakłada się ok. 9-10 wizyt przez całą ciążę, co oznacza koszty w wysokości 1000-2000 złotych na same wizyty u lekarza. Dodatkowo, zestaw badań laboratoryjnych wykonywanych na początku ciąży to wydatek rzędu 300-400 złotych. Za standardowe badanie USG musimy zapłacić ok. 100 złotych, jeżeli jednak wybierzemy USG 3, czyli trójwymiarowy obraz płodu, na którym zobaczymy dziecko dużo wyraźniej niż na klasycznym USG powinniśmy przygotować od 200 do nawet 300 złotych za jedno badanie. W trakcie ciąży wykonuje się przynajmniej trzy USG, zatem tylko na to badanie wydamy kolejne 300-600 złotych. Do tego dochodzi też regularna morfologia krwi, konsultacje stomatologiczne, KTG i badania położnicze. Łączny koszt podstawowych badań w trakcie ciąży robionych w prywatnej placówce może kosztować 2500-3000 złotych.

Prywatne centra medyczne przygotowują też specjalne pakiety prowadzenia ciąży dla przyszłych mam, których koszty wahają się od 2500 do ok. 4000 złotych  Często, dla kobiet korzystających z takich pakietów, placówki przewidują też zniżki na prywatny poród. Na tego rodzaju luksus trzeba przygotować już dużo większą kwotę – od 5000 do nawet 16000 złotych Co ciekawe, ceny różnią się w zależności od rodzaju porodu, chociaż nie zawsze cesarskie cięcie jest droższe niż poród siłami natury.

Podsumowując, z wyliczeń ekspertów hapipożyczek wynika, że prywatna opieka medyczna w czasie ciąży nie jest tanim rozwiązaniem – wizyty kontrolne i badania to wydatek rzędu od 2500 do kilku tysięcy złotych, a jeżeli chcemy także rodzić w prywatnej klinice musimy przygotować łącznie od 8 do nawet 20 tysięcy złotych. Jeżeli jednak ta inwestycja da przyszłej mamie poczucie bezpieczeństwa i przekonanie, że zdrowie jej i jej dziecka są w lepszych rękach niż byłaby, korzystając z państwowej służby zdrowia to warto ją ponieść. Nic nie jest tak ważne dla zdrowia matki i dziecka, jak spokój i brak stresujących sytuacji podczas ciąży, na które niestety często narażone są kobiety czekające w długich kolejkach na badania w ramach NFZ.

O hapipożyczkach:
Firma IPF Polska Sp. z. o.o., należy do notowanej na londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych Grupy International Personal Finance PLC, której korzenie sięgają 1880 roku, firma jest liderem na rynku pożyczek konsumenckich w Europie Środkowowschodniej, Meksyku oraz Finlandii, Estonii, Łotwie i Australii.

Spółka IPF Polska Sp. z o.o. powstała w grudniu 2014 r. w Warszawie i oferuje pożyczki pod marką hapipożyczki.
W marcu 2015 roku Grupa IPF PLC z siedzibą w Leeds (UK) kupiła fińską spółkę MCB Finance operującą w krajach bałtyckich oraz Australii. Akwizycja spowodowała połączenie IPF Polska Sp. z o.o. i MCB Finanse i nowa firma rozpoczęła działalność pod nazwą IPF Digital, a hapipożyczki weszły w skład portfolio marek i produktów zarządzanych przez IPF Digital. Dziś IPF Digital oferuje swoje pożyczki w 8 krajach: Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia, Polska, Hiszpania, Meksyk oraz Australia i przygotowuje się do ekspansji na kolejne rynki międzynarodowe.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-12-18 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 18:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany