Kobieta artykuł sponsorowany
5 marzec 2020

Kobiety bardziej obawiają się o swoją sytuację finansową - badanie „Index finansowego bezpieczeństwa”

Polki częściej martwią się o swoje bezpieczeństwo finansowe niż mężczyźni. Gorzej też oceniają swoją bieżącą sytuację finansową i możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb - to główne wnioski z badania hapipożyczek pt. „Index finansowego bezpieczeństwa”.
Kolejny raz sprawdziliśmy zachowania Polaków związane z tym jak pożyczają oni pieniądze, planują budżety domowe i radzą sobie ze spłatą zobowiązań. W badaniu pytaliśmy także jakie jest ich poczucie bezpieczeństwa finansowego, o co najczęściej się martwią a także o ocenę obecnej sytuacji finansowej.

Okazało się, że nie daje ona poczucia bezpieczeństwa blisko 40% badanych. Prawie 35% badanych uważa, że ich obecne wynagrodzenie nie jest wystarczające, aby pokryć podstawowe potrzeby finansowe. Co ciekawe w obu kwestiach znacznie mniej pozytywnie swoją sytuację oceniają kobiety. Finansowo bezpiecznie czuje się niecałe 35% badanych kobiet, podczas gdy prawie 47% panów ocenia, że ich sytuacja daje im wystarczające poczucie bezpieczeństwa. Problemy z zaspokojeniem podstawowych wydatków ma 40% kobiet, w przypadku mężczyzn takich odpowiedzi było zauważalnie mniej, bo udzieliło ich 29% badanych panów.

Odpowiedzi na pytanie czemu kobiety w Polsce tak słabo oceniają swoją sytuację finansową można szukać w naszych przyzwyczajeniach kulturowych i braku nagromadzonych oszczędności.

„W wielu domach ciągle obowiązuje tradycyjny schemat, mężczyzna przynosi pieniądze, a kobieta podejmuje decyzje zakupowe i nimi gospodaruje. Dlatego to kobiety lepiej wiedzą jak trudno zaspokoić wszystkie potrzeby gospodarstwa domowego” - uważa Joanna Izdebska, Global Sales&Marketing Director IPF Digital, hapipożyczki. „Ważnym czynnikiem wpływającym na komfort finansowy i poczucie bezpieczeństwa polskich kobiet jest także poziom zarobków w naszym kraju i różnica w nagromadzonych oszczędnościach. W Europie Zachodniej czy Skandynawii stabilne i wysokie pensje pozwoliły przez lata zbudować poduszkę finansową, która daje poczucie bezpieczeństwa. W Polsce taki komfort budujemy dopiero teraz, ale musimy jeszcze trochę na niego poczekać. Dynamiczny wzrost płac w ostatnich latach daje na to realne szanse” – dodaje Joanna Izdebska.

W badaniu zapytano także o to czym najbardziej martwią się Polacy. Okazuje się, że najwięcej, bo ponad 40% badanych ma obawy o swoje zdrowie. Prawie 30% martwi się o rodzinę a 21% o pieniądze. O stan swojego zdrowia najczęściej martwią się osoby powyżej 50 roku życia, taką odpowiedź udzieliła prawie połowa badanych. O pieniądze najczęściej martwią się osoby młode, tak odpowiedziało 26,5% zapytanych osób w wieku 18-24 lata.

Ponad połowa badanych przyznaje, że bardzo często lub często martwi się o pieniądze. Największy odsetek zanotowano w gospodarstwach domowych z dochodami poniżej 1000 zł na osobę – prawie 78%. Jednak bardzo często i często o pieniądze martwią się także ci zarabiający najwięcej. W gospodarstwach domowych z dochodem powyżej 5000 zł na osobę takiej odpowiedzi udzieliło prawie 39% badanych, to wynik bardzo zbliżony do grup zarabiających mniej: od 3000 do 4000 zł i od 4000 do 5000 zł.

Najwięcej badanych – ponad 40% - przyznało, że kwota w wysokości od 1001 do 2500 zł dodana do ich aktualnego budżetu dałaby im poczucie bezpieczeństwa finansowego. Wśród odpowiedzi osób o najniższych dochodach najczęściej powtarzały się kwoty z przedziałów 1001 do 2500 i 2501 do 5000 zł. Wśród najlepiej zarabiających najczęściej powtarzała się kwota z najwyższego pułapu, czyli 7500 zł.

O badaniu:
Badanie zostało przeprowadzone przez dom badawczy Biostat na zlecenie IPF Polska spółka z o.o., marka hapipożyczki, w celu sprawdzenia przyzwyczajeń Polaków dotyczących regulowania rachunków, opłat oraz planowania wydatków z budżetu rodzinnego. Badanie zrealizowano we wrześniu 2019 roku wśród 1000 Polaków powyżej 18 roku życia. Przeprowadzono je z wykorzystaniem metody badań ilościowych CATI.


O hapipożyczkach:
Firma IPF Polska Sp. z. o.o., należy do notowanej na londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych Grupy International Personal Finance PLC, której korzenie sięgają 1880 roku, firma jest liderem na rynku pożyczek konsumenckich w Europie Środkowowschodniej, Meksyku oraz Finlandii, Estonii, Łotwie i Australii. Spółka IPF Polska Sp. z o.o. powstała w grudniu 2014 r. w Warszawie i oferuje pożyczki pod marką hapipożyczki.
W marcu 2015 roku Grupa IPF PLC z siedzibą w Leeds (UK) kupiła fińską spółkę MCB Finance operującą w krajach bałtyckich oraz Australii. Akwizycja spowodowała połączenie IPF Polska Sp. z o.o. i MCB Finanse i nowa firma rozpoczęła działalność pod nazwą IPF Digital, a hapipożyczki weszły w skład portfolio marek i produktów zarządzanych przez IPF Digital. Dziś IPF Digital oferuje swoje pożyczki w 8 krajach: Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia, Polska, Hiszpania, Meksyk oraz Australia i przygotowuje się do ekspansji na kolejne rynki międzynarodowe.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
893393
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-04-30 23:59
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-04-30 23:59
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-04-30 23:59
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-04-30 23:59
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany