Opanowaliśmy sytuację – wszystkie drogi są już przejezdne

zdjęcie: Opanowaliśmy sytuację – wszystkie drogi są już przejezdne / pixabay/1814954
Opanowaliśmy sytuację; drogi są już przejezdne, w tym do kilku przysiółków, do których nie można było dojechać. Pozostał jeszcze jeden, ale i do niego w razie potrzeby można dotrzeć skuterem – podał w poniedziałek PAP wójt Rajczy Zbigniew Paciorek.
REKLAMA

W sobotę, po intensywnych opadach śniegu, władze gminy, położonej w górskim terenie, zgłosiły wojewodzie śląskiemu stan pogotowia kryzysowego. Wystąpiła tam „odcinkowa nieprzejezdność dróg”. Nie można było dotrzeć do kilku przysiółków.

„Zawieje i zamiecie dały nam w kość. W wyższych partiach pokrywa śniegu sięgnęła 2 m. Przestał on już padać. Nie wieje wiatr. Opanowaliśmy sytuację w gminie. Minionej nocy skończyliśmy udrożnianie. W tej chwili drogi są przejezdne, w tym te do kilku przysiółków, do których nie można było dojechać. Pozostał nam jeszcze jeden. Mieszka tam kilka osób. Nie można do nich dojechać samochodem, ale ewentualna pomoc jest zapewniona. Gdyby zaszła taka potrzeba, do dyspozycji są quady i skutery śnieżne” – powiedział PAP wójt Zbigniew Paciorek.

Samorządowiec dodał, że gmina będzie się starała udrożnić szosę także do ostatniego odciętego przysiółka, ale będzie to trudne z uwagi na ukształtowanie terenu. „Tam występują strome podjazdy. Musimy myśleć także o bezpieczeństwie odśnieżających” – wyjaśnił.

Wójt zaznaczył, że dla mieszkańców przysiółków, sytuacja, która wystąpiła - z uwagi na ich położenie wysoko w górach - nie jest nowością. Praktycznie każdej zimy to się dzieje. „W innych częściach kraju nie ma śniegu, a w górach jest. Do tego jesteśmy przyzwyczajeni; mieszkańcy przysiółków też. Najważniejsze, że mają gwarancję bezpieczeństwa” - dodał Zbigniew Paciorek.

Rajcza położona jest w górskim terenie na południu Żywiecczyzny. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

szf/ ok/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany