26 lipiec 2020

UTK: prawie połowa wagonów ma już klimatyzację

fot. PAP
Na koniec ubiegłego roku 45 proc. z 1 tys. 940 wagonów kolejowych zostało wyposażonych w klimatyzację. Rok wcześniej odsetek takich wagonów wynosił 36 proc. - informuje Urząd Transportu Kolejowego (UTK).
REKLAMA

Jak dodaje UTK, w przypadku elektrycznych zespołów trakcyjnych sytuacja wygląda jeszcze lepiej - klimatyzację posiadało na koniec roku 2019 62 proc. tego typu pociągów. rok wcześniej było ich 56 proc.

Z danych urzędu wynika też, że urządzenia pozwalające na dostęp do internetu za pomocą WiFi były zainstalowane w blisko połowie zespołów trakcyjnych, jednak w przypadku klasycznych wagonów takie wyposażenie było tylko w co 14. wagonie.

"Inwestycje taborowe zaczynają się przekładać na komfort podróżowania. Z roku na rok zwiększa się odsetek pociągów wyposażonych w takie udogodnienia jak klimatyzacja i co ważne - komfortowo można jechać nie tylko w dalekie trasy, ale także w trakcie codziennych dojazdów do szkoły czy pracy" - komentuje dane Ignacy Góra, prezes UTK.

Według UTK blisko jedna czwarta elektrycznych zespołów trakcyjnych wyposażona jest we wzmacniacze sygnału komórkowego. Urządzenia te pozwalają na prowadzenie rozmów telefonicznych podczas jazdy pociągiem przez tereny, na których zasięg sieci komórkowych jest niewystarczający. (PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ je/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
893393
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-05-22 09:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 18:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 19:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany