2 wrzesień 2022

W niedzielę jesienna korekta rozkładu pociągów SKM i KM

zdjęcie: W niedzielę jesienna korekta rozkładu pociągów SKM i KM / fot. PAP
fot. PAP
W niedzielę, 4 września, zacznie obowiązywać jesienna korekta rozkładu jazdy pociągów, w tym również Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich. Największe zmiany są spowodowane pracami na obszarze Warszawskiego Węzła Kolejowego.
REKLAMA

Prace modernizacyjne infrastruktury kolejowej m.in. na linii R7, kontynuacja przebudowy stacji Ożarów Mazowiecki, czy budowa tunelu drogowego w Sulejówku Miłośnie spowodują zmiany w rozkładzie jazdy pociągów SKM i KM. Utrzymane pozostaje wzajemne honorowanie biletów Zarządu Transportu Miejskiego i Kolei Mazowieckich.

W SKM zmiany obejmą połączenia linii S1, S2 i S3.

"Ponadto, z uwagi na trwające prace w obrębie Warszawskiego Węzła Kolejowego, godziny odjazdów wybranych pociągów wszystkich linii SKM, w poszczególne dni będą ulegały kilku bądź kilkunastominutowym przesunięciom. W związku z tym prosimy o uważne sprawdzanie rozkładów jazdy przed podróżą" - poinformowała Szybka Kolej Miejska.

Od 4 do 10 września na odcinku Warszawa Wschodnia – Warszawa Wawer zamknięty zostanie jeden z torów, którym pociągi kursują w kierunku stolicy. Z tego powodu większość połączeń linii S1 pojedzie w skróconej relacji z Pruszkowa do Warszawy Wschodniej. W kierunku Otwocka pojedzie 18 z 41, a z Otwocka w kierunku Warszawy i Pruszkowa – 18 z 39 połączeń linii S1.

Od 11 do 30 września z powodu nocnych prac na linii średnicowej, cztery ostatnie pociągi w kierunku Warszawy Wschodniej i Otwocka pojadą przez dalekobieżną linię średnicową i stację Warszawa Centralna, z pominięciem przystanków: Ochota, Śródmieście, Powiśle i Stadion. Natomiast od 19 do 30 września trzy ostatnie pociągi w kierunku Warszawy Zachodniej i Pruszkowa, pojadą po podmiejskiej linii średnicowej torem lewym, przeciwnym do właściwego kierunku jazdy. Wyjątkiem będzie pociąg odjeżdżający ze stacji Warszawa Wschodnia o godz. 23.20, który pojedzie przez stację Warszawa Centralna, z pominięciem przystanków Stadion, Powiśle, Śródmieście i Ochota.

Również od 11 do 30 września z powodu nocnych prac na linii średnicowej, sześć ostatnich pociągów z Lotniska Chopina pojedzie przez dalekobieżną linię średnicową i stację Warszawa Centralna, z pominięciem przystanków: Ochota, Śródmieście, Powiśle i Stadion. Natomiast dwa ostatnie pociągi z Sulejówka Miłosny do Lotniska Chopina pojadą po podmiejskiej linii średnicowej torem lewym, przeciwnym do właściwego kierunku jazdy

Kontynuowane są prace przy budowie nowego wiaduktu nad drogą krajową nr 61 w Wieliszewie oraz przy remoncie mostu nad Kanałem Żerańskim w Nieporęcie. Z tego powodu, do końca października pociągi linii S3 kursujące do Radzymina skończą bieg w Wieliszewie. Ponadto, z uwagi na modernizację sieci trakcyjnej wystąpią ograniczenia w kursowaniu pomiędzy Legionowem i Wieliszewem. W dniach 4 – 7 i 12 – 20 września dwa ostatnie pociągi linii S3 do Wieliszewa i jeden z Wieliszewa w kierunku Warszawy, pojadą w skróconej relacji, do i z Legionowa Piasków.

Korekta rozkładu w Kolejach Mazowieckich będzie obowiązywać w terminie od 4 września do 5 listopada br.

Największe zmiany dotyczą linii: R7, R3 i R2.

R7 Warszawa – Dęblin - z uwagi na planowane w dniach 4-10 września włączenie nowego odcinka torów pomiędzy przystankami Warszawa Olszynka Grochowska i Warszawa Gocławek, ruch pociągów na odcinku Warszawa Wschodnia – Warszawa Wawer prowadzony będzie po jednym torze. Część pociągów zostanie odwołana, a pozostałe będą kursować według zmienionego rozkładu jazdy.

R3 Warszawa – Łowicz Główny - na linii kontynuowane będą prace związane z przebudową stacji Ożarów Mazowiecki. Dodatkowo pojawią się utrudnienia związane z przebudową systemu sterowania ruchem kolejowym oraz prace utrzymaniowo naprawcze. Niestety wszystkie te prace spowodują ogromne utrudnienia dla pasażerów, odwołanie części pociągów, wydłużenie czasów przejazdu, częste zmiany rozkładów jazdy oraz uruchomienie uzupełniającej zastępczej komunikacji autobusowej.

R2 Warszawa – Łuków - z uwagi na planowaną budowę tunelu drogowego w Sulejówku Miłośnie w dniach 3-31 października ruch pociągów na odcinku Warszawa Rembertów – Sulejówek Miłosna będzie prowadzony po jednym torze. Część pociągów KM zostanie odwołana, wybrane pociągi będą kursowały z Mińska Mazowieckiego i Mrozów do stacji Sulejówek Miłosna. Za odwołane połączenia zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa na odcinku Warszawa Rembertów – Sulejówek Miłosna.

Bilety KM będą również honorowane w dni robocze w pociągach PKP IC w relacji: 11112 Sulejówek Miłosna 7.19 – Warszawa Wschodnia 7.33; 12121 Warszawa Wschodnia 17:26 – Sulejówek Miłosna 17:41.

Ponadto w wybrane dni zastępcza komunikacja autobusowa zastąpi również pierwszy i ostatni pociąg do Siedlec na odcinku Kotuń – Siedlce.

Zmiany będą również dotyczyły linii: R1 Warszawa – Skierniewice, na której w dniach 1-2 października z uwagi na budowę wiaduktu drogowego w stacji Pruszków na odcinku Warszawa Włochy – Pruszków, ruch pociągów będzie prowadzony jednotorowo. Ponadto z uwagi na prace na innych liniach, rozkład jazdy będzie ulegał zmianom.

R6/R60 Warszawa – Szulborze Wielkie - w związku z wymianą podkładów w dniach: 21-27 września na odcinku Tłuszcz – Łochów i 28 września – 11 października na odcinku Łochów – Sadowne Węgrowskie wystąpią utrudnienia w kursowaniu ruchu pociągów. Dodatkowo z uwagi na nocną przerwę technologiczną ostatnie dwa pociągi do Tłuszcza zostaną zastąpione zastępczą komunikacją autobusową od Zielonki/Wołomina Słonecznej.

R9 Warszawa - Działdowo - z uwagi na budowę tunelu w Legionowie, zostanie ograniczona liczba krawędzi peronowych na tej stacji, co spowoduje utrudnienia w prowadzeniu ruchu pociągów.

R61 Tłuszcz – Ostrołęka - z uwagi na prace remontowe od 5 do 21 września na odcinku Tłuszcz – Mostówka, Przetycz – Pasieki - Ostrołęka ruch pociągów będzie wstrzymany. W zamian za odwołane pociągi będzie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa na ww. odcinkach.

R81 Radom – Dęblin - z uwagi na prace związane z naprawą infrastruktury kolejowej na odcinku Radom – Jedlnia Letnisko, Pionki - Żytkowice – Garbatka Letnisko - Bąkowiec – Zajezierze k/Dęblina ruch pociągów będzie się odbywał po jednym czynnym torze, co spowoduje zmiany w rozkładzie jazdy.

R82 Radom – Drzewica - od 5 września do 12 października na odcinku Radom Główny – Wolanów zostanie wstrzymany ruch pociągów. Za odwołane pociągi na ww. odcinku zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa.(PAP)

Autorka: Marta Stańczyk

mas/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2023-12-15 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany