31 marzec 2021

Dr Sutkowski: zmiany w zasadach szczepień to krok odważny i rewolucyjny

https://www.facebook.com/kancelaria.premiera/photos/a.208428164652/10159561690934653/
To krok odważny i rewolucyjny. Nie mam do tego żadnych zastrzeżeń, jedynie uwagę, że w otoczeniu osób, które będą kwalifikowały i wykonywały szczepienia musi by lekarz – powiedział PAP prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski, komentując zmiany w programie szczepień przeciw COVID-19.
REKLAMA

We wtorek rząd zapowiedział rozszerzenie dostępności do szczepień. W kwietniu będą się mogły na nie rejestrować kolejne grupy wiekowe, do osób urodzonych w 1972 r. włącznie. Zapowiedziano również, że prawdopodobnie w maju zaczną się zapisy dla wszystkich dotąd niezaszczepionych, a także, że będzie się można zaszczepić m.in. w zakładach pracy, punktach typu drive-thru i w aptekach.

Sutkowski w rozmowie z PAP powiedział, że "musimy niewątpliwie odczarować szczepienia i przybliżyć je ludziom, ale nie może to się odbywać kosztem jakości ich wykonywania i kwalifikacji do nich".

"Trzeba na to patrzeć z dużą ostrożnością z uwagi na cały kontekst, który jest wokół szczepień i jeszcze niedawno deklarowaną niechęć Polaków do szczepień. Inne są trochę tradycje w tej materii na Zachodzie, inne w związku z tym od lat uwarunkowania prawne" – powiedział.

Ocenił, że rząd zdecydował się na krok "odważny i rewolucyjny". "Ja do tego kroku generalnie nie mam żadnych zastrzeżeń, jedynie uwagę, że w otoczeniu osób, które będą kwalifikowały i wykonywały szczepienia – w jakimkolwiek to będzie miejscu – musi by lekarz" – powiedział.

Zdaniem dra Sutkowskiego konieczna jest również kampania społeczna zachęcająca do szczepień.

"Kampania edukacyjna na rzecz szczepień powinna być nakierowana w stronę osób, które bardziej niż inne roczniki deprecjonują te szczepienia, a więc do osób młodszych" – wskazał.(PAP)

Autorka: Olga Zakolska

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-06-30 23:59
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-06-30 23:59
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 18:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany