15 wrzesień 2021

Grodzki: po dramatycznych chwilach pandemii "zaczynają się pojawiać promyki słońca"

fot. Autorstwa Kancelaria Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=85024009
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki powiedział w środę w Toruniu, że po dramatycznych chwilach pandemii dzięki szczepieniom "zaczynają się pojawiać promyki słońca". Przemawiając podczas Kongresu Towarzystwa Chirurgów Polskich, podkreślał zmiany, które zaszły w tej dziedzinie medycyny przez ostatnie dekady.
REKLAMA

Marszałek Senatu wziął udział w uroczystej inauguracji 70. Kongresu Towarzystwa Chirurgów Polskich.

Grodzki rozpoczął przemówienie od wyrażenia radości z możliwości wspólnego spotkania polskich chirurgów w jednym miejscu po "dramatycznym okresie najostrzejszej walki z pandemią COVID-19".

"Musimy oczywiście pamiętać o tych naszych koleżankach i kolegach spośród personelu pielęgniarskiego, ratowniczego i lekarskiego, którzy oddali życie ratując chorych w pandemii. Po tych dramatycznych chwilach, kiedy coraz więcej z nas jest zaszczepionych — a na tej sali mam nadzieję, że wszyscy — zaczynają się pojawiać promyki słońca" - mówił Grodzki, chirurg z wykształcenia.

Dodał, że uczestnicząc ponad 30 lat temu w tego rodzaju zjeździe, nosząc za swoim szefem walizkę, "w życiu nie przypuszczał, iż będzie stał przed takim gremium jako marszałek Senatu RP".

"Nawet w najczarniejszych latach komunizmu chirurgia broniła się kompetencjami. Zawsze, a przynajmniej prawie zawsze, było tak, że szefem został ten, który najlepiej operował. Ta piramida służyła temu, aby nasi chorzy otrzymywali najlepszy możliwy w danym czasie sposób opieki. To jest wielki atut chirurgii, która trwa od czasów Ludwika Rydygiera i rozwija się w Polsce. Jestem niezwykle dumny z bycia częścią tej wspólnoty" - podkreślił Grodzki.

W jego ocenie kolejny, jubileuszowy zjazd na pewno przyniesie mnóstwo nowej wiedzy, bo postęp w medycynie odbywa się w tempie niebywałym.

"Gdy sobie przypomnimy, co było ponad 30 lat temu i porównamy z tym, co jest dzisiaj, to jest to zupełnie inna chirurgia" - podkreślił. Zaznaczył jednak, że konieczny jest należny szacunek dla nauczycieli i mentorów, także obecnych podczas toruńskiego kongresu.

"Niech ten zjazd otworzy przed młodymi chirurgami możliwości rozwoju naukowego, zawodowego i osobistego. Życzę państwu, aby te trzy wspólnie spędzone dni pozostały na zawsze w państwa pamięci" - powiedział Grodzki zwracając się do uczestników kongresu. (PAP)

autor: Tomasz Więcławski

twi/ mok/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany