13 sierpień 2022

Lekcje historii sprzed ponad wieku stają się bardzo aktualne

zdjęcie: Lekcje historii sprzed ponad wieku stają się bardzo aktualne / fot. PAP
fot. PAP
Lekcje historii sprzed ponad wieku stają się bardzo aktualne, jako wezwanie do wierności wartościom najwyższym, do współpracy w sprawach dotyczących bezpieczeństwa, wolności i dobrej przyszłości Rzeczypospolitej - napisał prezydent Andrzej Duda w przesłaniu z okazji 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r.
REKLAMA

W opublikowanym na stronie internetowej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przesłaniu, Głowa Państwa zwracając się do przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, weteranów i żołnierzy polskich oraz do rodaków w kraju i za granicą napisała, że obecnie Polska cieszy się pokojem, ale zdajemy sobie sprawę, że u naszych granic trwa wojna.

"Na naszych oczach dokonuje się dziejowy przełom. To czas, gdy lekcje historii sprzed ponad wieku stają się bardzo aktualne – jako wezwanie do wierności wartościom najwyższym, do współpracy w sprawach dotyczących bezpieczeństwa, wolności i dobrej przyszłości Rzeczypospolitej" - podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent RP w opublikowanym przesłaniu zaznaczył, że wiktoria warszawska opromieniła armię odrodzonej Rzeczypospolitej nieprzemijającą sławą. Przez 74 lata istnienia Rosji Sowieckiej – od roku 1922 noszącej nazwę ZSRR – państwo to, występując formalnie jako strona konfliktu zbrojnego, przegrało tylko jedną wojnę. Było to właśnie starcie z Rzecząpospolitą, zakończone w roku 1921. Zdołaliśmy wtedy zatrzymać globalną ekspansję komunizmu.

"Dlatego wszyscy, którzy przyczynili się do zwycięstwa Polski nad Związkiem Sowieckim, zasługują na miano bohaterów wolnego świata" - napisał.

Dodał, że wybór rocznicy kluczowych walk u wrót Warszawy jako daty Święta Wojska Polskiego był więc ze wszech miar słuszny. "Dzisiaj z wdzięcznością upamiętniamy bohaterów, którzy w obronie wolności swojej i naszej nie szczędzili trudów i krwi. Z czcią pochylamy głowy przed mogiłami poległych. Ale też z wielką radością oddajemy hołd wszystkim patriotom, wojskowym i cywilom, dzięki którym upragniona, odzyskana po nocy zaborów Polska Niepodległa mogła przetrwać, aby rosnąć w siłę i rozwijać się z pożytkiem dla swoich obywateli" - wskazał Duda.

Prezydent podkreślił, że święto Wojska Polskiego jest także okazją, aby przypomnieć, że stan Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej zawsze odzwierciedlał stan naszego państwa oraz siłę polskiego ducha wolności. (PAP)

lgs/ mhr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-10-07 20:00
miejsce
Bistro Plus, Ząbki, ul. Powstańców 27
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-29 09:30
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany