16 październik 2020

Maląg apeluje do seniorów o ograniczenie wychodzenia z domu

fot/https://www.facebook.com/photo?fbid=4611670075540833&set=bc.AbpDcoS9Skc77-ENPC_Xw4kevPMv_GiQ77PiRDGOi8bnTamdhqlJF-6mlT3CMgliDxCPmzH1m0eQQ1gvUOTMJOB0UJw-TK_T7MSM3T7nYdCMacifiASA8SfjfInuEDVgwOdcLar5
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg apeluje do seniorów, aby ograniczyli wychodzenie z domu, a jeśli już muszą wyjść, np. na zakupy, żeby wybierali przeznaczone dla nich godziny, nosili maseczki i zachowywali bezpieczny dystans. Zaleca też korzystanie z teleporad i wideorozmów z bliskimi.
REKLAMA

Resort rodziny i polityki społecznej zaznacza, że osoby starsze, które często zmagają się z różnymi schorzeniami, są grupą szczególnie zagrożoną w czasie pandemii. Minister Maląg zaapelowała do seniorów, aby ograniczyli wychodzenie z domu, a jeśli już muszą wyjść, np. na zakupy, żeby wybierali przeznaczone dla nich godziny (od 10.00 do 12.00)

"Pamiętajmy przy tym o środkach bezpieczeństwa. Nośmy maseczki, zakładajmy jednorazowe rękawiczki i pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniego dystansu" – powiedziała minister.

Szefowa resortu rodziny zaleca też seniorom, aby rozważyli kontakt z bliskimi, korzystając np. z wideorozmowy. Do tego wystarczy komputer, smartfon lub tablet i komunikator internetowy z funkcją wideorozmowy.

"Jak widać, współczesna technologia służy nie tylko osobom młodym. Dzięki niej seniorzy mogą rozmawiać ze swoimi bliskimi i znajomymi i przy okazji widzieć siebie nawzajem. Wszystko na odległość, bez konieczności bezpośredniego kontaktu, a co za tym idzie – bez narażania zdrowia własnego i innych" – podkreśliła minister.

Zarekomendowała też seniorom korzystanie, w miarę możliwości, z teleporad lekarskich.

"Czasy są trudne, a te wymagają szczególnych rozwiązań. Dzięki teleporadom osoby starsze mogą uzyskać niezbędną pomoc, nie wychodząc z domu i nie narażając siebie i swojego otoczenia" – wskazała Maląg.

Resort przypomina, że osoby, które podejrzewają u siebie koronowirusa mogą zadzwonić pod specjalna infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia, gdzie otrzymają stosowne zalecenia, a w razie konieczności sugestię kontaktu ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Kolejnym rozwiązaniem – podaje resort – jest aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe, która pomaga w walce z koronawirusem. Aplikacja zbierane dane o tym, z kim spotyka się jej użytkownik i informuje, gdy dana osoba miała kontakt z osoba zakażoną. Aplikacja jest w pełni bezpieczna i można z niej korzystać bezpłatnie.(PAP)

Autor: Karolina Mózgowiec

kmz/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
263929
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2020-12-26 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-27 16:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-27 18:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-01-02 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany