26 lipiec 2020

Premier: droga Polaków ku wolności zaczęła się na Lubelszczyźnie

fot. By Alians PL - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11079599
Polacy nie bali się iść na drodze ku wolności; ta doga zaczynała się właśnie na Lubelszczyźnie - mówił premier Mateusz Morawiecki w niedzielę po mszy św., inaugurującej obchody 40. rocznicy Lubelskiego Lipca 1980.
Koronawirus
87330
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Premier Mateusz Morawiecki w niedzielę wziął udział we mszy św. w archikatedrze lubelskiej, inaugurującej obchody 40. rocznicy fali strajków, które przetoczyły się przez region, nazwanych Lubelskim Lipcem 1980.

Jak podkreśli, w lipcu 1980 r. narodziła się prawdziwa Polska Lubelska - niepodległa, wolna i solidarna. Przypomniał, że wówczas, ze względu na strajki, nie odbyły się oficjalne obchody ogłoszenia Manifestu PKWN 22 lipca.

"Nastąpiła kolizja. Wolna Polska upomniała się o swoje. Popsute zostały nastroje towarzyszy sowieckich w Moskwie, bo rozpoczynała się w tamtym czasie olimpiada w Moskwie. Polacy nie bali się iść na drodze ku wolności. I ta doga zaczynała się właśnie tutaj na Lubelszczyźnie" - mówił premier. Dodał, że jest szczęśliwy z powodu obecności na niedzielnej uroczystości bohaterów Lubelskiego Lipca.

"Anna Walentynowicz mówiła, że bez strajków świdnickich, nie byłoby strajku na Wybrzeżu. Bez tych trudnych, odważnych, wielkich kroków, które tu, gorącego lata 1980 r. miały miejsce, trudno sobie wyobrazić późniejszy polski sierpień, polską solidarność i późniejszą drogę do wolności" - powiedział Morawiecki. (PAP)

autor: Monika Zdziera, Zbigniew Kopeć

mzd/ kop/ par/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
87330
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2020-11-28 18:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-05 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-06 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-12 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany