19 marzec 2024

Przemysław Wipler zaskarżył uchwałę o Strefie Czystego Transportu

zdjęcie: Przemysław Wipler zaskarżył uchwałę o Strefie Czystego Transportu / fot. PAP
Kandydat Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców na prezydenta Warszawy Przemysław Wipler złożył za pośrednictwem rady Warszawy skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie i wystąpił o uchylenie uchwały o Strefie Czystego Transportu.

"Strefie Czystego Transportu (SCT) została w Warszawie wprowadzona z bardzo dużym pokrzywdzeniem mieszkańców i Polaków. Ratusz i miejscy urzędnicy zapomnieli o tym, że codziennie do Warszawy przyjeżdża 400 tys. osób(...) dziesiątkami tysięcy samochodów" – powiedział Wipler.

Podkreślił, że ci ludzie przyjeżdżają do stolicy do sądów, instytucji kultury, urzędów publicznych. "I SCT w wersji, która została uchwalona wyklucza bardzo wielu Polaków z dostępu do urzędów" – dodał. Zaznaczył, że jedna piąta tych samochodów nie spełnia norm proponowanej SCT.

Przekazał, że miasto nie przeznaczyło żadnych pieniędzy na infrastrukturę służącą zaparkowaniu tych pojazdów. "Nie przeprowadziło w należyty sposób konsultacji społecznych. Wreszcie nie zadało sobie pytania, dlaczego od czterech lat poprawia się powietrze w centrum Warszawy mimo niewprowadzenia SCT" – dodał.

"Jesteśmy za czystym powietrzem, za wygodą mieszkańców Warszawy, ale jesteśmy też za praworządnością i ochroną mieszkańców Warszawy" – podkreślił.

Zaznaczył, że Lewica i PiS chcą bazarków i drobnej przedsiębiorczości, a chce SCT wykluczyć tych kupców, którzy swoimi samochodami nie będą mogli dojechać na bazarek, gdzie mają swoje stoisko.

"SCT w obecnej wersji to realizacja przez Rafała Trzaskowskiego i Lewicy hasła +Biedaki na rowery+. Najubożsi Polacy mają być pozbawieni możliwości użytkowania samochodu" – podkreślił. Wyjaśnił, że tacy ludzie nie jeżdżą samochodami elektrycznymi, nowoczesnymi, bo ich na to nie stać.

Podkreślił też, że trudno przeprowadzać rewolucję w elektromobilności skoro np. w Warszawie jest bardzo mało ładowarek. "W Warszawie Rafał Trzaskowski obiecywał 500 ładowarek, jest ich sto kilkadziesiąt" – dodał.

"Nikt nie powiedział, co mają zrobić mieszkańcy, który mają obecnie za stary dla Rafała Trzaskowskiego samochód, gdzie mają parkować, sprzedać czy przesiąść się na rower" – zaznaczył Wipler.

Przypomniał, że Warszawa nie jest miastem 15-minutowym, ale 115-minutowym i od granic miasta do centrum jedzie się dłużej niż pociągiem z Łodzi do centrum Warszawy.

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 7 kwietnia. Ewentualna druga tura wyborów bezpośrednich wójtów, burmistrzów, prezydentów miast – 21 kwietnia.

Oprócz Przemysława Wiplera o urząd prezydenta Warszawy ubiegają się obecny włodarz stolicy Rafał Trzaskowski – kandydat Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicji Obywatelskiej, Tobiasz Bocheński – kandydat Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość, Magdalena Biejat – kandydatka Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy i Ruchów Miejskich, Janusz Korwin–Mikke – kandydat Komitetu Wyborczego Bezpartyjni i Romuald Starosielec – kandydat Komitetu Wyborczego Ruch Naprawy Polski.(PAP)

Autorka: Marta Stańczyk

mas/ joz/