15 listopad 2022

RCB przestrzega przed tlenkiem węgla i publikuje poradnik „Nie dla czadu"

zdjęcie: RCB przestrzega przed tlenkiem węgla i publikuje poradnik „Nie dla czadu
fot. PAP
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje o kolejnym zgonie w wyniku zatrucia czadem. Dlatego RCB publikuje w mediach społecznościowych poradnik pt. "Nie dla czadu".
REKLAMA

"Kolejna osoba zmarła w wyniku zatrucia czadem (tlenkiem węgla)" - przekazało we wtorek na Twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Tweet został zilustrowany infograficznym poradnikiem "Nie dla czadu".

"Pamiętaj, że czad jest gazem trującym, a w związku z tym, że jest bezzapachowy i bezbarwny trudno go wykryć. Dlatego czujka czadu może uratować życie" - zaapelowało RCB.

Dołączyło informację o zasadach bezpieczeństwa w sezonie grzewczym. Oprócz instalacji czujników czadu, zaleca, by regularnie wietrzyć pomieszczenia w których włączone są termy i piece gazowe.

"Nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych, sprawdź szczelność przewodów kominowych" - zachęca RCB.

RCB przypomniało objawy zatrucia tlenkiem węgla: zaburzenia koncentracji, zawroty i bóle głowy, osłabienie, wymioty, drgawki, spowolnienie oddechu i zaburzenia tętna. Dodało, że "w każdym przypadku należy zadzwonić po pomoc lekarską". (PAP)

Autor: Luiza Łuniewska

lui/ akub/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2023-03-26 19:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-03-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany