24 czerwiec 2020

Rzecznik MZ: mamy bufor około miliona testów genowych – testów PCR

Mamy bufor w granicach 1 mln testów genowych – testów do badań PCR, jak i testy antygenowe, które były kupowane zgodnie z rekomendacją Światowej Organizacji Zdrowia. Kolejna ich partia dotrze zgodnie z umową – poinformował w środę rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Koronawirus
37521
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Rzecznik w czasie konferencji odniósł się do kontroli posłów Koalicji Obywatelskiej w sprawie zakupu testów antygenowych, które do końca maja miały trafić do Polski.

"Gwarantuję, że testy antygenowe będą w Polsce dostępne (...). Kolejna partia ma dotrzeć. Wszystko będzie się działo zgodnie z zawartą umową" – oświadczył Andrusiewicz.

Powiedział, że "testy antygenowe były kupowane zgodnie z rekomendacją Światowej Organizacji Zdrowia, zgodnie z informacjami ekspertów, że są na tym samym poziomie wynikowości, co testy genowe, czyli testy PCR, które stosuje cały świat".

Powiedział, że zakontraktowano "dużą partię tych testów" i przekazano je do sprawdzenia, czyli "do walidacji w kilku szpitalach oraz Państwowym Zakładzie Higieny".

"W tej chwili dysponujemy opinią, że możemy stosować te testy. Co prawda skala ich wrażliwości nie jest taka, jak skala wrażliwości testów genowych, co nie znaczy, że nie będziemy ich wykorzystywać" – powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Pytany o szczegóły kontraktu stwierdził, że "prowadzone są obecnie rozmowy z dostawcą, co do zakontraktowania całej partii towaru". "Dla dobra negocjacji nie ujawniamy ich szczegółów" – dodał.

Podkreślił, że obecnie Polska dysponuje buforem około miliona testów genowych, które tylko w części zostały użyte. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
37521
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce