16 październik 2021

Wśród intensywnie leczonych z powodu Covid wielu jest otyłych

fot. PAP
Prawie 4 na 10 dorosłych osób leczonych w Szwecji na oddziałach intensywnej terapii z powodu Covid-19 w czasie pierwszej fali pandemii były otyłe. Pacjentów z dużą wagą dotyczyło też wyższe ryzyko długiej hospitalizacji i śmierci w szpitalu.
REKLAMA

Naukowcy z Uniwersytetu w Göteborgu na łamach periodyku „PLOS One” opisali badanie, w którym sprawdzili znaczenie BMI (wskaźnik masy ciała) dla rokowań przy Covid-19. W analizie uwzględnili prawie 1650 dorosłych chorych, leczonych na oddziałach intensywnej terapii. Trzy czwarte pacjentów stanowili mężczyźni, a kobiety w ciąży zostały wykluczone z analizy. Jak się okazało, pacjenci z otyłością (BMI od 30 kg/m2) stanowili 39,4 proc. wszystkich osób na oddziałach intensywnej terapii.

Tymczasem w ogólnej populacji otyłość dotyka tylko 16 proc.

Wysoka masa ciała sprzyjała zarówno ciężkiej chorobie, jak i śmierci. BMI aż o 50 proc. podnosiło ryzyko zgonu w porównaniu do zagrożenia przy normalnej wadze. Wśród osób, które przeżyły, BMI powyżej 35 wiązało się ze zwiększonym ryzykiem konieczności intensywnej terapii przez ponad 14 dni.

Takie wyniki przedstawili naukowcy po uwzględnieniu wieku badanych, ich płci, obecnych u nich innych chorób i ogólnego stanu zdrowia na początku intensywnego leczenia.

„Dla osób z Covid-19, znajdujących się na oddziałach intensywnej terapii, otyłość oznacza podniesione ryzyko śmierci - a wśród tych, którzy przeżyją, zwiększa ryzyko intensywnego leczenia trwającego ponad 14 dni. Według naszych wyników otyłość powinna uznawana za ważny czynnik związany z Covid-19. Otyli pacjenci cierpiący na Covid-19 powinni być dokładnie monitorowani” - mówi Lovisa Sjögren, współautorka publikacji.

„Niektóre międzynarodowe badania wskazały na powiązanie wysokiego BMI z ryzykiem ciężkiego przebiegu Covid-19. Dzięki aktualnym informacjom na temat BMI pacjentów możemy to pokazać w odniesieniu do Szwecji” - dodaje ekspertka.

Autorzy badania na początki pandemii współpracowali z HOBS - szwedzką instytucją zajmującą się pacjentami z otyłością i nadwagą. Wielu jej członków obawiało się, że otyłość może nasilać zagrożenia.

„W tamtym czasie nie było żadnej publikacji na ten temat, a to badanie rozpoczęliśmy, aby odpowiedzieć na pytania pacjentów. Mamy nadzieję, że maksymalnie wiele osób będzie miało szansę się zaszczepić, a ośrodki opieki zdrowotnej włączą BMI jako czynnik ryzyka. Być może wprowadzą specjalną obserwację chorych na Covid-19 pacjentów z otyłością - podkreśla współautorka analizy Jenny M Kindblom.

Więcej informacji na stronach:

https://www.gu.se/en/news/obesity-in-four-out-of-ten-adults-with-covid-19-in-intensive-care

https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0257891 (PAP)

Marek Matacz

mat/ zan/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-01-31 18:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-01-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-01-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-01-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany