Kulinaria artykuł sponsorowany
14 kwiecień 2023

Rzodkiewka – doskonała nowalijka dla zdrowia i urody. Siew i pielęgnacja rzodkiewek w gruncie i pojemnikach

fot. nadesłane
Rzodkiewka jest bardzo popularnym warzywem. Króluje przede wszystkim wiosną, dlatego bywa nazywana królową nowalijek. Lekko pikantna, chrupiąca rzodkiewka jest chętnie zjadana na kanapkach i w sałatkach. Jej wyhodowanie jest bardzo łatwe i nie zajmuje wiele czasu. Sprawdź, jak uprawiać rzodkiewki w ogrodzie i doniczkach na balkonie.

Przedstawiamy rzodkiewkę 

Rzodkiewka (Raphanus sativus) to jednoroczna lub dwuletnia roślina z rodziny kapustowatych. Ma krótki okres wegetacji, dlatego jej uprawa jest bardzo powszechna. Rzodkiewki są hodowane dla smacznych, soczystych łodygowo-korzeniowych zgrubień, które mogą mieć kształt kulisty, owalny albo podłużny. Poszczególne odmiany rzodkiewek różnią się też kolorem. Najpopularniejsze  rzodkiewki są zazwyczaj różowe z białym końcem. Ponad poziomem gruntu, rzodkiewki wydają lirowate, skrętoległe liście, pokryte szorstkimi włoskami. Młode liście rzodkiewki są jadalne. Można je wykorzystywać do sałatek lub przyrządzać na ciepło jak szpinak. Korzenie rzodkiewki to prawdziwe skarbnice witamin i soli mineralnych. Jest ceniona za wysoką zawartość witaminy C, fosforu, wapnia, potasu, żelaza i siarki. Zajadanie rzodkiewki jest zalecane osobom z problemami trawiennymi, brakiem apetytu, nadciśnieniem i problemami skórnymi. Za tym, rzodkiewki są niskokaloryczne, stanowią zdrową przekąskę dla osób na diecie odchudzającej. Jeśli szukasz nasion rzodkiewki najwyższej jakości, sprawdź tutaj https://sklep.swiatkwiatow.pl/nasiona-rzodkiewki/.

Gdzie i jak posiać rzodkiewkę

Rzodkiewka rośnie szybko, przez co jest gotowa do zbioru już kilka tygodni po wysiewie. Krótka wegetacja tego warzywa pozwala również na wysiew partiami, dzięki czemu świeża rzodkiewka może gościć na naszym stole niemal przez cały rok. Nasiona rzodkiewki mogą być wysiewane bezpośrednio do gruntu, do doniczek i skrzynek już od początku marca.  Rzodkiewki są także uprawiane w tunelach foliowych i szklarniach. Ten gatunek warzywa jest wykorzystywany jako roślina przedplonowa i poplonowa. Rzodkiewki dobrze wyrosną tylko w miejscu nasłonecznionym. Już przy niewielkim zacienieniu roślina będzie marnowała energię na produkcję liści, a nie zgrubień korzeniowych. Rzodkiewki lubią dość luźną, piaszczysto-gliniastą glebę, która nie jest zbyt sucha i ma tendencji do zaskorupiania się. Kuliste zgrubienia rzodkiewek bardzo dobrze przyrastają w chłodniejszych temperaturach. Optymalnie jest to 10-15⁰C, co jest osiągalne głównie w okresie wiosny i jesieni. Gdy pogoda robi się ciepła, korzenie rzodkiewek deformują się, a rośliny szybko wybijają w pędy kwiatostanowe. Wysiew rzodkiewek prowadzi się w rzędach co 20 cm. Nasiona rozsypuje się dość gęsto, a po wschodach wykonuje przerywkę. Ziarna nie powinny być zbyt głęboko w ziemi, wystarcza centymetrowa warstwa ziemi do przykrycia. Uprawa rzodkiewek w doniczce trochę się różni. Pojemnik do siewu powinien mieścić 4-5 litrów podłoża. Odpowiednia ziemia jest przepuszczalna i zasobna w składniki pokarmowe. Dobrze jest wykorzystać specjalne podłoże do wysiewu nasion albo samemu przygotować odpowiednią mieszankę, stosując torf, kompost i piasek. Naczynie do uprawy rzodkiewek musi mieć otwór odpływowy, którym wypłynie nadmiar wody.

Jak zadbać o rzodkiewki 

Rzodkiewka nie należy do warzyw trudnych w utrzymaniu. Delikatne spulchnianie gleby i regularne odchwaszczanie to z reguły wystarczające zabiegi. Jednym z kluczowych czynników jest też równomierne nawadnianie, dzięki któremu korzenie będą kształtne, soczyste i niegorzkie w smaku. Dorodne rzodkiewki wyhodujemy w glebie nawiezionej kompostem.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany