7 styczeń 2023

1,184 mln osób zwiedziło Muzeum Auschwitz w 2022 r.

zdjęcie: 1,184 mln osób zwiedziło Muzeum Auschwitz w 2022 r. / fot. PAP
fot. PAP
1,184 mln osób zwiedziło w ubiegłym roku Muzeum Auschwitz. Najliczniejszą grupę odwiedzających w 2022 r. stanowiły osoby z Polski. Odwiedzający przyjeżdżali też z Wielkiej Brytanii, Czech, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii, Francji, Włoch, Słowacji i Ukrainy - podało MKiDN.
REKLAMA

"W porównaniu z poprzednimi dwoma latami to ogromny wzrost (w 2021 roku - 560 tys. zwiedzających, a w 2020 r. - 502 tys.). Ogólna frekwencja nadal nie wróciła jeszcze do poziomu sprzed pandemii, ale warto podkreślić, że znacznie wzrosła liczba uczestników pobytów studyjnych, czyli poszerzonej formy wizyty z dodatkowymi zajęciami edukacyjnymi. W porównaniu do 2019 roku wzrosła o prawie 20 procent" - poinformował resort kultury w mediach społecznościowych.

"Szczególnie ważne jest to, że ponad 90 proc. odwiedzających poznawało historię Auschwitz podczas zwiedzania z edukatorami muzeum. (...) Dzięki temu wizyta daje możliwość zdobycia wiedzy, ale przede wszystkim osobistej refleksji nad znaczeniem tej historii współcześnie, dla nas wszystkich. To szczególnie ważne, bowiem dziś widzimy i lepiej pojmujemy, jak bardzo potrzebujemy pamięci, będącej kluczem dla projektowania przyszłości" – tłumaczy dyrektor Muzeum Piotr Cywiński na stronie internetowej placówki.

Jak podaje muzeum, ponad 2,1 mln osób korzysta z treści publikowanych na oficjalnych kontach Miejsca Pamięci w mediach społecznościowych. Liczba obserwujących angielskojęzyczne konto Muzeum na Twitterze przekroczyła 1,5 mln, a w całym 2022 r. tweety publikowane przez Muzeum wyświetlono ponad 1 miliard 99 milionów razy. Pod koniec 2022 r. Muzeum utworzyło oficjalne konto na Mastodonie, które obserwuje już ponad 75 tys. osób.

Obecnie po Miejscu Pamięci zwiedzających oprowadza 332 przewodników w 20 językach.

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu powstało w 1947 r. z inicjatywy byłych więźniów w celu zachowania pozostałości po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Niemcy założyli obóz koncentracyjny KL Auschwitz w 1940 r. Przez dwa lata większość więźniów stanowili Polacy. Obóz Auschwitz II-Birkenau powstał w 1942 r. Stał się on miejscem zagłady setek tysięcy Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów.

W Auschwitz i podobozach Niemcy zamordowali co najmniej 1,1 mln osób: Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i więźniów innych narodowości z terenów okupowanej Europy. (PAP)

autor: Maciej Replewicz

mr/ godl/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2023-03-26 19:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-03-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany