9 listopad 2021

Kenneth Branagh ma szansę ustanowić oscarowy rekord wszech czasów

fot. PAP
Jeszcze nigdy w historii Oscarów nie wydarzyła się taka sytuacja, by jeden twórca zdobył nominację do tej nagrody w siedmiu różnych kategoriach. W przyszłym roku wyczynu tego może dokonać Kenneth Branagh za sprawą swojego filmu „Belfast”.
REKLAMA

Film „Belfast” jest coraz częściej wymieniany jako kandydat w kilku oscarowych kategoriach. Jako że Kenneth Branagh jest jednym z jego producentów, to może dostać Oscara w kategorii dla najlepszego filmu. To jednak nie koniec szans. Branagh jest bowiem również scenarzystą oraz reżyserem tego po części autobiograficznego filmu, co uprawnia go do walki o Oscara również w tych kategoriach.

W swojej bogatej karierze Branagh był już nominowany do Oscara w pięciu kategoriach. Były to następujące kategorie: najlepszy reżyser („Henryk V”), najlepsza pierwszoplanowa rola męska („Henryk V”), najlepszy film krótkometrażowy („Swan Song”), najlepszy scenariusz adaptowany („Hamlet”) oraz najlepszy aktor drugoplanowy („Mój tydzień z Marilyn”). Jak wylicza portal „Variety”, nominacje w siedmiu oscarowych kategoriach mogą mu zapewnić nominacja dla najlepszego filmu oraz najlepszego scenariusza oryginalnego.

Gdyby Branagh został nominowany tylko w jednej z powyższych dwóch kategorii, dołączy do bardzo wąskiego grona twórców, którzy byli nominowani w sześciu różnych kategoriach. Są tam jedynie George Clooney, Alfonso Cuaron i Walt Disney. Co ciekawe, na koncie Branagha nie ma póki co ani jednego Oscara.

Dodatkowo Branagh może dołączyć do jeszcze węższego grona artystów, którzy zostali nominowani do Oscara we wszystkich najważniejszych kategoriach: najlepszy film, reżyser, aktor pierwszoplanowy, aktor drugoplanowy oraz scenariusz. Do tej pory dokonali tego jedynie George Clooney i Warren Beatty.

Premiera filmu „Belfast” w polskich kinach zaplanowana została na 25 lutego przyszłego roku. Nominacje do Oscarów za rok 2021 zostaną ogłoszone 8 lutego przyszłego roku. (PAP Life)

kal/ gra/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce