patronat medialny

Łyk sztuki do kawy – „Rodzina cyrkowców”

fot. domena publiczna
"Nie zrozumiecie sztuki, póki nie zrozumiecie, że w sztuce 1+1 może dać każdą liczbę z wyjątkiem 2." Łyk sztuki do kawy z Pablem Picassem.
REKLAMA
"Rodzina cyrkowców" to najważniejszy obraz hiszpańskiego malarza z początków jego kariery. Szczególną uwagę zwraca izolacja i bezruch postaci, która kłóci się z ogólnym obrazem akrobatów, tancerzy czy błaznów. Picasso uważał wędrowne trupy cyrkowców za rodzaj melancholijnych artystów i sam klasyfikował się w tej grupie. Mieszkając w latach 1904-1905 w zdewastowanym mieszkaniu na paryskim Montmartrze często uczęszczał wraz z przyjaciółmi na występy lokalnej grupy Cirque Médrano, wykonał też wiele zdjęć cyrkowców. Posłużyły mu one do stworzenia dwóch zeszytów ćwiczebnych rysunków i portretów. Surowe tło potęguje uczucie samotności artystów-włóczęgów. Jego kredowa, różowo-niebieska paleta, odwołuje się do kolorów rzeczywistych strojów cyrkowych z tamtych czasów, jednocześnie tworząc nastrój eterycznego smutku.

Obraz pochodzi z kolekcji Narodowej Galerii Sztuki w Waszyngtonie, która ma swój rodowód w kolekcji Andrew Mellona. Amerykański kolekcjoner położył fundament pod przyszłą instytucję w 1936 roku, kiedy przekazał 126 obrazów i 26 rzeźb. Dziś w narodowej galerii można zobaczyć m.in. obrazy Hieronima Boscha, Rembrandta, Pietera Bruegla czy Claude'a Moneta.

Wszystko w satysfakcjonującym powiększeniu dla widzów online.


#zostańwdomu i zwiedzaj muzea i galerie całego świata!

Takie możliwości otwiera przed Wami sekcja MUZEA I GALERIE w Bazie Legalnych Źródeł

Publikacja powstała w ramach współpracy z portalem www.legalnakultura.pl  
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-12-18 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 18:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany