20 grudzień 2020

MKiDN przygotowało świąteczny cykl "Boże Narodzenie - tradycje i zwyczaje"

fot. PAP
Religijność połączona z wiarą w zdarzenia nadprzyrodzone, kolędy i łamanie się opłatkiem, niezwykłe ozdoby i niecodzienne potrawy, sprawiają, że święta mają w Polsce wyjątkową aurę. Aby ją przybliżyć, MKiDN przygotowało świąteczny cykl "Boże Narodzenie - tradycje i zwyczaje”.
REKLAMA

Na specjalnej podstronie resort kultury prezentuje "źródła tradycji Bożego Narodzenia". "Przypominamy o zapomnianych już obrzędach, potrawach i ozdobach, a także przybliżamy regionalną różnorodność zwyczajów bożonarodzeniowych. Zapraszamy również do śledzenia naszych profili w mediach społecznościowych, gdzie planujemy cykl postów na temat świątecznych tradycji" - zachęca MKiDN.

Resort kultury przypomina, że "Boże Narodzenie wprowadzone zostało do kalendarza kościelnego już w X w.". "Niezwykły świąteczny czas trwał od Wigilii do Święta Trzech Króli. Jego tradycje kształtowały się na przestrzeni wieków, gdy zwyczaje pochodzące z czasów pogańskich poprzeplatały się ze zwyczajami wprowadzonymi przez chrześcijaństwo. Obecnie Boże Narodzenie ma charakter święta rodzinnego" - napisano.

Jak dodano, "choć tegoroczne święta spędzimy z ograniczeniami wynikającymi z pandemii, pamiętajmy, że jest to czas wspólnej troski o to, co dziś szczególnie ważne".

Za pomoc w przygotowaniu materiałów świątecznych MKiDN podziękowało: Muzeum Narodowemu Ziemi Przemyskiej, Muzeum Okręgowemu w Sandomierzu, Muzeum Etnograficznemu we Wrocławiu, Narodowemu Instytutowi Dziedzictwa.

Link do świątecznego cyklu pod adresem: https://www.gov.pl/web/kultura/bozenarodzenie/. (PAP)

Autorka: Katarzyna Krzykowska

ksi/ robs/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-06-30 23:59
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-06-30 23:59
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 18:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany