kategoria: Kultura / Sztuka
16 czerwiec 2024

Ogłoszono laureatów 17. Nagrody Literackiej Warszawy

zdjęcie: Ogłoszono laureatów 17. Nagrody Literackiej Warszawy / fot. PAP
fot. PAP
W tym roku Nagrodę Literacką m.st. Warszawy otrzymali: Michał Książek, Justyna Kulikowska, Tomasz Różycki, Maciej Sieńczyk, Maria Strzelecka. Tytuł warszawskiej twórczyni, przyznawany za całokształt twórczości, trafił do Joanny Papuzińskiej - poinformowano na stronie Urzędu m.st. Warszawy.
REKLAMA

Wyjaśniono, że "tytuł warszawskiej twórczyni otrzymała Joanna Papuzińska, autorka przez całe życie związana z Warszawą". "Zadebiutowała w 1956 r. na łamach +Świata Młodych+, z jej inicjatywy powstało także pierwsze w Polsce czasopismo poświęcone książce dla dzieci – +Guliwer+" - przypomniano w informacji.

"Jest autorką ponad pięćdziesięciu książek dla dzieci, wierszem i prozą, w których zawsze piękną literacką polszczyzną pokazuje, że można bawić się codziennością oraz że słowa to najwspanialsze zabawki na świecie. Kolejne pokolenia z całą pewnością znają jej najpopularniejsze serie dla dzieci, takie jak +Nasza mama czarodziejka+ czy +Rokiś+" - napisano o autorce.

Laureatkami i laureatami 17. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy zostali: w kategorii proza – Tomasz Różycki za powieść "Złodzieje żarówek" (Wydawnictwo Czarne), w kategorii poezja – Justyna Kulikowska za tomik "Obóz zabaw" (Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Poznaniu), w kategorii literatura dziecięca – Maria Strzelecka (tekst i ilustracje) za książkę "Hajda. Beskid bez kitu" (Wydawnictwo Libra PL), w kategorii książka o tematyce warszawskiej – Michał Książek za publikację "Atlas dziur i szczelin" (Wydawnictwo Znak) oraz w kategorii komiks i powieść graficzna – Maciej Sieńczyk za "Spotkanie po latach" (Wydawnictwo Literackie).

Laureatki i laureaci otrzymali nagrody finansowe po 30 tys. zł, a warszawska twórczyni - 100 tys. zł. Wyboru laureatów dokonało jury w składzie: Justyna Sobolewska (przewodnicząca), Maciej Jakubowiak (sekretarz), Jarosław Klejnocki, Anna Kramek-Klicka, Piotr Sadzik, Agnieszka Sowińska i Karolina Szymaniak.

W tym roku do Nagrody Literackiej Warszawy zgłoszono 755 książek. (PAP)

Autor: Grzegorz Janikowski

gj/ ktl/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany