26 wrzesień 2020

Ogólnopolski Konkurs Ortograficzny Dyktando 2020 - w tym roku online

fot. PAP
Największa w Polsce klasówka z ortografii odbędzie się w tym roku 25 października w wersji online. W Ogólnopolskim Konkursie Ortograficznym może wziąć udział nawet 2 tys. uczestników, nie wychodząc z domu.
REKLAMA

Zamiast spotkania w sali Miasta Ogrodów w Katowicach, uczestnicy zasiądą przed swoimi monitorami, żeby zmierzyć się z zawiłościami polskiej ortografii. Na stronie internetowej www.dyktando.info.pl. 25 października punktualnie o godz. 11.00, dla zarejestrowanych uczestników tekst dyktanda przeczyta prof. Andrzej Markowski z Rady Języka Polskiego.

Uczestnicy będą je pisać w specjalnym internetowym formularzu, gdzie nie będzie działać jakakolwiek autokorekta. System będzie też rejestrował wszystkie wyjścia kursora poza okno tekstowe, gdyby któryś z uczestników uległ pokusie sprawdzenia czegoś w internecie. Czasu wystarczy tylko na napisanie tekstu i jego szybkie sprawdzenie. Potem zostanie automatycznie przesłany jurorom.

"Choć zmianę formuły konkursu wymogła na nas pandemia, Dyktando online to także ogromna szansa na rozpropagowanie jego idei w całym kraju. Dzięki wirtualnej formie klasówkę będzie pisać faktycznie cała Polska" – powiedział w piątek Piotr Zaczkowski, dyrektor Katowice Miasto Ogrodów – Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek, organizatora konkursu.

Zapisy potrwają do 4 października lub wyczerpania się limitu wirtualnych miejsc, wprowadzonego z przyczyn technicznych. 11 października wszyscy chętni i zarejestrowani uczestnicy będą mogli napisać dyktando próbne, żeby przetestować internetową platformę, na której zmierzą się już na poważnie dwa tygodnie później.

Główna nagroda odpowiada charakterowi tegorocznej edycji – jest nią laptop.

Współorganizatorami konkursu są: Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN oraz Fundacja im. Krystyny Bochenek. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ aszw/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
299049
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-01-02 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-01-07 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-01-09 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-01-16 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany