21 luty 2021

Prezydent złożył życzenia urodzinowe aktorce Annie Milewskiej

fot. PAP
Prezydent Andrzej Duda złożył życzenia urodzinowe aktorce Annie Milewskiej. "Bogactwo stworzonych przez Panią ról teatralnych, filmowych i telewizyjnych odzwierciedla Pani niezwykły talent i wszechstronność" - napisał prezydent.
REKLAMA

"Wielce Szanowna Pani – Czcigodna Jubilatko! W wyjątkowym dniu Pani urodzin proszę przyjąć najserdeczniejsze życzenia oraz wyrazy najwyższego uznania dla Pani artystycznego dorobku" - napisał prezydent Andrzej Duda w liście opublikowanym w niedzielę na stronie Kancelarii Prezydenta. "Bogactwo stworzonych przez Panią ról teatralnych, filmowych i telewizyjnych odzwierciedla Pani niezwykły talent i wszechstronność" - podkreślił.

Jak dodał w liście prezydent, "widzowie teatrów im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Teatru Powszechnego w Łodzi, a także scen warszawskich: Teatru Ziemi Mazowieckiej, Teatru Klasycznego, Teatru Studio, przez lata mogli podziwiać Panią w sztukach najwybitniejszych dramaturgów".

"Imponująca jest Pani bogata filmografia, na którą składają się zarówno role bardzo poważne, skłaniające do zadumy i refleksji, jak i niezapomniane, pełne wdzięku i ciepła postacie serialowe, dzięki którym była Pani i wciąż pozostaje stałym i mile widzianym gościem w milionach polskich domów. Na szczególną uwagę i uznanie zasługuje Pani współpraca z Teatrem Polskiego Radia i Teatrem Telewizji, której owocem są zrealizowane z Pani udziałem znakomite słuchowiska i spektakle, w tym adaptacje arcydzieł polskiej i światowej literatury" - napisał Andrzej Duda.

Prezydent przyznał, że ceni także wiersze aktorki oraz autobiografię opisującą jej życie u boku Andrzeja Zawady, z którym dzieliła miłość do gór i zachwyt nad pięknem przyrody. "Potwierdzeniem Pani zasług są liczne nagrody i wyróżnienia, w tym Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski" - podkreślił prezydent RP.

"Z okazji Pani urodzin pragnę raz jeszcze gorąco podziękować za wkład, jaki wniosła Pani w rozwój polskiej kultury, i przekazać najlepsze życzenia dobrego zdrowia oraz wielu sił do dalszej twórczej aktywności" - zakończy list prezydent.

Jak podał MKiDN, Anna Milewska zawodowo związana była przede wszystkim z Teatrem Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie. W swoim dorobku ma wiele wybitnych kreacji na dużym i małym ekranie. "W pamięci publiczności zapisała się jako odtwórczyni wspaniałych ról w filmach Żywot Mateusza, Szaleństwa panny Ewy, serialach fabularnych Lalka i Złotopolscy, a także w licznych, równie interesujących wcieleniach w Teatrze Telewizji, jak chociażby Pigmalion czy Wiśniowy sad" - czytamy.

Dodano, że w ostatnich latach aktorka zajmuje się również poezją, którą z chęcią wykonuje podczas Wieczorów Tatrzańskich. Jest również zaangażowania w Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku – Zdroju.

Andrzej Zawada był jednym z najwybitniejszych polskich alpinistów i pionierem alpinizmu zimowego. Był kierownikiem wyprawy, w czasie której Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki dokonali pierwszego w historii zimowego wejścia na Mount Everest. Zmarł w 2000 roku.(PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ pad/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-09-30 23:59
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-30 23:59
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 18:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany