14 lipiec 2021

Replika dzwonu Zygmunt będzie prezentowana do końca wakacji

fot. PAP
Do końca wakacji krakowianie i turyści będą mogli oglądać w różnych punktach w centrum miasta replikę dzwonu Zygmunt – podał Urząd Miasta.
REKLAMA

13 lipca dokładnie w 500. rocznicę pierwszego uderzenia w ten wyjątkowy dzwon ulicami Krakowa od Barbakanu przez Rynek Główny pod Wawel przeszedł barwny, roztańczony Korowód Zygmuntowski. Aktorzy w kostiumach z epoki, tancerze i muzycy zapraszali krakowian i gości do wspólnego świętowania.

Replika dzwonu była transportowana na specjalnie skonstruowanym wozie. Została wykonana z twardego styropianu pokrytego masami akrylowymi. Twórcy kopii z EMJ Studio zadbali o wierność oryginałowi – dzwon jest bliźniaczo podobny do Zygmunta - tyle tylko, że prawie 100 razy lżejszy od jubilata - ale pieczołowicie odtworzone zostały wszystkie napisy i zdobienia rzeźbiarskie.

Jubileuszowe obchody zwieńczy koncert, który 18 lipca o g. 19.30 odbędzie się w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej - Jego tytuł, „Komu bije dzwon. Dialog muzyczny Kraków – Mediolan", to nawiązanie do panowania królowej Bony, pochodzącej z mediolańskiego rodu Sforzów. Podczas koncertu zabrzmi muzyka mistrzów polskiego renesansu i baroku, a wystąpią Cracow Singers i Risonanza, pod kierunkiem artystycznym Fabio Bonizzoniego.

Do końca wakacji replikę Zygmunta będzie można oglądać w różnych punktach miasta w okolicy Rynku Głównego. Do 31 sierpnia na Wawelu potrwa pokaz dzieła Jana Matejki "Zawieszenie dzwonu Zygmunta na wieży katedry w Krakowie w 2021 roku" wypożyczonego na tę okazję z warszawskiego Muzeum Narodowego.

Jubileusz organizują: miasto Kraków, Zamek Królewskim na Wawelu, Katedra Wawelska, Dom Norymberskim w Krakowie i Małopolska Organizacja Turystyczna. (PAP)

wos/ pat/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-09-20 19:00
miejsce
Bistro Plus, Ząbki, ul. Powstańców 27
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-29 09:30
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany