3 luty 2021

Sondaż NCK: 75 proc. respondentów brakuje wyjść do instytucji kultury; najwięcej wybrałoby się do kina

fot. PAP
75 proc. respondentów grudniowego sondażu NCK zadeklarowało, że brakuje im wyjść do instytucji kultury. W porównaniu do czerwca 2020 r. stanowi to wzrost o 15 proc. Najwięcej osób po zniesieniu ograniczeń najchętniej wybrałoby się do kina (38 proc.) - wynika z sondażu.
REKLAMA

Od 1 lutego 2021 r. - w ramach luzowania obostrzeń związanych z pandemią COVID-19 - wybrane instytucje kultury są ponownie otwarte dla publiczności. Muzea i galerie sztuki mogą rozpocząć funkcjonowanie w ścisłym rygorze sanitarnym, zgodnie z uaktualnionymi wytycznymi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (https://www.gov.pl/web/kultura/muzea-i-galerie-sztuki).

Narodowe Centrum Kultury za pośrednictwem ogólnopolskiego sondażu starało się ustalić, jak Polacy reagują na ponowną możliwość bezpośredniego uczestniczenia w kulturze i odwiedzania instytucji kultury.

W grudniu 2020 r. NCK przeprowadziło badanie, którego celem było zbadanie postaw i oczekiwań odbiorców w związku z ograniczeniami w działalności instytucji kultury. Pierwsze takie badanie zostało zrealizowane w czerwcu 2020 r., gdy po pierwszym lockdownie obostrzenia sanitarne zostały w znacznej mierze złagodzone i można było korzystać z oferty kin, teatrów, muzeów, galerii, domów kultury i bibliotek. W listopadzie 2020 w związku z drugą falą pandemii rząd podjął działania mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19, w efekcie których instytucje kultury znowu czasowo zamknięto dla publiczności.

75 proc. respondentów grudniowego sondażu NCK zadeklarowało, że brakuje im wyjść do instytucji kultury. 24 proc. odpowiedziało, że nie brakuje im takich wyjść, a 1 proc. udzieliło odpowiedzi "nie wiem".

Blisko jedna czwarta ankietowanych (22,7 proc.) twierdziła, że jest skłonna wziąć udział w płatnym wydarzeniu kulturalnym zaraz po otwarciu instytucji. 29,6 proc. respondentów wyraża pewne obawy z tym związane, deklarując, że poczeka co najmniej miesiąc, a 24,7 proc. - co najmniej trzy miesiące. 15,6 proc. badanych nie planuje uczestnictwa w płatnym wydarzeniu kulturalnym, a 7,4 proc. udzieliło odpowiedzi "nie wiem".

Z badania wynika, że najwięcej osób po zniesieniu ograniczeń najchętniej wybrałoby się do kina (38 proc.), a w dalszej kolejności – do teatru (16 proc.), na koncert lub festiwal muzyki innej niż klasyczna (15 proc.). Po 7 proc. ankietowanych wyraziło chęć pójścia "do muzeum" lub "do domu kultury". Do obiektu historycznego wybrałoby się 5 proc. respondentów, z płatnego wydarzenia kulturalnego w plenerze skorzystałoby 4 proc. badanych, do opery i filharmonii wybrałoby się również 4 proc. ankietowanych. 3 proc. badanych poszłoby na koncert muzyki klasycznej, a 1 proc. wskazało na inne instytucje kultury (galerie).

NCK podało, że "w porównaniu z czerwcem, w grudniu 2020 r. znacząco wzrósł odsetek osób, które zadeklarowały, że brakuje im wyjść do instytucji kultury (wzrost z 60 proc. do 75 proc. badanych)". "Przy czym odnotowano znaczący spadek udziału osób, którym nie brakuje wizyt w tego typu placówkach, a odsetek respondentów niezdecydowanych prawie się nie zmienił. Warte refleksji są również zmiany dotyczące deklaracji powrotu do udziału w wydarzeniach kulturalnych, choć nie odnotowano tu tak znaczących różnic. Łącznie 53 proc. respondentów wykazało chęć do uczestnictwa w tego typu wydarzeniach zaraz po otwarciu instytucji kultury lub minimum miesiąc po otwarciu (poprzednio 49 proc.)" - napisano w komunikacie NCK.

Z sondażu wynika, że różnice wystąpiły także w przypadku odpowiedzi na pytanie o to, do jakich instytucji badani udaliby się po ich otwarciu w pierwszej kolejności. Wzrósł odsetek osób, które wskazały kino (o 6 punktów procentowych), teatr (o 3 punkty procentowe) i dom kultury (o 2 punkty procentowe). Znacząco zmniejszył się natomiast udział osób, które w pierwszej kolejności wybrałyby udział w płatnym wydarzeniu kulturalnym w plenerze (spadek z 11 proc. do 4 proc.), co może się wiązać z warunkami pogodowymi w grudniu.

"Analiza zmian w zakresie oceny wybranych wymogów i obostrzeń na chęć odwiedzenia instytucji kultury wskazuje przede wszystkim na większą akceptację dla noszenia maseczek oraz obowiązku podawania danych osobowych, ale z drugiej strony na wzrost negatywnych ocen odnośnie ograniczeń w dostępie do punktów gastronomicznych. W porównaniu z poprzednią edycją badania mniej osób powstrzymało się od zaopiniowania zaleceń wprowadzonych w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19" - przekazało NCK.

Badanie przeprowadzone zostało metodą CATI w dniach 30 listopada - 7 grudnia 2020, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie dorosłych mieszkańców Polski (N=1008). (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ wj/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-06-30 23:59
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-06-30 23:59
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 18:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany