8 lipiec 2022

To będzie miejsce łączące różne sektory

zdjęcie: To będzie miejsce łączące różne sektory / fot. PAP
Chcemy, żeby to było miejsce łączące różne sektory, z naciskiem na obecność nowych technologii i przedsiębiorczość w kulturze - powiedział na inauguracji działalności Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

W piątek w Warszawie w budynku Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych (ul. Mińska 65) odbyła się konferencja prasowa pt. "United with Ukraine game jam - największy postpandemiczny jam dla twórców gier w Polsce" połączona z inauguracją działalności nowej instytucji kultury - Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych.

"W tym miejscu nieco ponad miesiąc temu powstała nowa państwowa instytucja kultury - Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych. To jest instytucja kultury, której zadaniem jest promocja i wsparcie dla szeroko pojętej kultury cyfrowej, przemysłów kreatywnych" - powiedział wicepremier Gliński.

Jak mówił, "tu będzie miejsce dla designu, architektury, mody, kultury wizualnej, gamingu, teatru, tańca". "Chcemy łączyć różne elementy, obszary kultury, z naciskiem na obecność nowych technologii i przedsiębiorczość w kulturze. To są te dwa wymiary, które są szalenie nowoczesne, ciekawe, kreatywne, rozwijające się tak dynamicznie, że często sami nie wiemy, jakie nowe rozwiązania wchodzą w tym samym czasie do rzeczywistości kreatywnej. Jest to obszar szalenie interesujący także dla młodego pokolenia. Chcemy, żeby to było miejsce łączące różne sektory" - wskazał minister kultury.

Przypomniał, że państwo polskie wspiera przemysły kreatywne od 2016 roku. "W MKiDN są co najmniej dwa programy poświęcone sektorowi kreatywnemu, kulturze cyfrowej". "Dlatego bardzo ważnym zadaniem Centrum będzie łączenie sektorów. Chcemy, żeby tutaj była współpraca, nawiązywanie więzi, także tych o charakterze międzynarodowym. Tu jest miejscem na startupy, na organizacje pozarządowe, na wszelką przedsiębiorczość i kreatywność dot. szeroko pojętej kultury" - podkreślił wicepremier Gliński.

"Marzymy o tym, żeby tutaj współpracowały tradycyjne obszary kultury z tymi najbardziej nowoczesnymi, dlatego zapraszamy też teatr, taniec. Widzimy olbrzymi potencjał w łączeniu, w porozumieniu, w dialogu, we wspólnym kreowaniu różnego typu pomysłów w obszarze szeroko pojętej kultury" - dodał.

Przekazał, że jednym z pierwszych wydarzeń organizowanych przez Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych będzie "United with Ukraine game jam - największy postpandemiczny jam dla twórców gier w Polsce", którego celem będzie stworzenie w ciągu 48 godzin projektów gier wideo nawiązujących do ukraińskiego dziedzictwa kulturowego. Game jam rozpocznie się w piątek wieczorem.

Wydarzenie ma charakter międzynarodowy. Weźmie w nim udział 350 uczestników z 16 krajów, w tym ponad 150 będzie brało udział stacjonarnie w wydarzeniu.

"Od prawie 5 miesięcy cała cywilizacja jest w stanie wojny, ponieważ została napadnięta przez Federację Rosyjską. Na pierwszej linii frontu broni, broni swego kraju społeczeństwo ukraińskie. To Ukraina została zaatakowana, ale Ukraina broni także Polskę, Europę i cały cywilizowany świat przed złem. W tej walce ze złem jesteśmy razem - udzielamy pomocy w bardzo wielu wymiarach" - podkreślił szef MKiDN.

Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych zostało powołane 1 czerwca 2022 r. Jego utworzenie jest kontynuacją i rozwinięciem polityki wsparcia polskich przemysłów kreatywnych realizowanej od 2016 r. i wynika z potrzeb i postulatów polskich twórców i przedsiębiorców. Instytucja ma ich wspierać i stwarzać im jak najlepsze warunki do tego, aby mogli godnie zarabiać na swojej pracy i swoich talentach. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ pat/