20 sierpień 2021

W Rzeszowie rusza Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE

fot. PAP
Spektakle teatralne, w tym premiera „Wiśniowego sadu” według Antoniego Czechowa, a także koncerty i wystawy znajdą się w programie Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE, który w piątek po południu rozpocznie się w Rzeszowie.
REKLAMA

W wydarzeniu, które potrwa do 29 sierpnia, wezmą udział artyści i instytucje kultury z 12 państw zrzeszonych w gospodarczo-politycznej inicjatywie Trójmorza.

Organizatorem festiwalu jest Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. W tym roku będzie to czwarta edycja wydarzenia.

Zdaniem sekretarz literackiej rzeszowskiego teatru Moniki Midury, Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE to ciekawa propozycja na spędzenie wakacji w mieście.

Midura przypomniała, że idea MFS TRANS/MISJE – TRÓJMORZE zrodziła się z połączenia dwóch festiwali, organizowanych przez rzeszowski teatr w latach ubiegłych: Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE Rzeszów-Koszyce-Ostrawa-Debreczyn-Lwów-Troki oraz Międzynarodowego Festiwalu TRANS/MISJE – Wschód Sztuki.

„Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie już po raz czwarty umożliwia mieszkańcom miasta i gościom zapoznanie się z dorobkiem kulturowym innych państw” – wskazała Midura.

W tym roku będą to: Polska, Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry.

Wyjaśniła, że festiwal TRANS/MISJE – TRÓJMORZE nawiązuje w swojej formie i idei do międzynarodowej inicjatywy gospodarczo-politycznej skupiającej 12 państw Unii Europejskiej.

„Funkcjonująca w świadomości społecznej od 2015 roku inicjatywa Trójmorza służy zacieśnianiu powiązań w regionie szerzej rozumianej Europy Środkowej, między Morzem Bałtyckim, Adriatyckim i Czarnym, tworzących trwałe podstawy dla rozwoju gospodarczego w zakresie energii, transportu, komunikacji cyfrowej i gospodarki. Rzeszowski festiwal ma się stać platformą do wymiany doświadczeń kulturalnych i dorobku artystycznego zrzeszonych państw” – wyjaśniła Midura.

Dodała, że od tego roku w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie będzie się odbywał jeden duży festiwal, „łączący ideę obu swych protoplastów, a jednocześnie poszerzający obszar twórczych poszukiwań”.

W programie tegorocznego festiwalu TRANS/MISJE - TRÓJMORZE znalazły się spektakle teatralne, koncerty, wystawy, spotkania z artystami. Odbywać się one będą w różnych przestrzeniach miasta i są adresowane do wszystkich grup wiekowych.

W czasie festiwalu będzie można nabyć też pamiątkowy banknot z podobizną Wandy Siemaszkowej, z limitowanej serii, o nominale zero euro.

Jednym ze spektakli będzie premiera „Wiśniowego sadu” według Antoniego Czechowa w reżyserii gruzińskiego reżysera Andro Enukidze. Przedstawienie zaprezentuje gospodarz festiwalu - Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Swoje spektakle w czasie festiwalu pokażą też: Teatr „Studio” z Wilna - „Lalki, moje ciche siostry” w reż. Liliji Kiejzik oraz „Zapiski oficera Armii Czerwonej w reż. Sławomira Gaudyna; Teatr „Credo” z Sofii - „Płaszcz” w reż. Niny Dimitrovej; Teatr Lalkowy z Koszyc - „Chaplin” w reż. Braňo Mazúcha; Vene Teater z Tallina - „Bóg mordu” w reż. Philippa Lossa; Teatr Narodowy im. Vasile Alecsandriego w Jassach -„Syndrom don Kichota” w reż. Radu Ghilasa; praski teatr Studio Hrdinů - „Złote cięcie” w reż. Jana Horáka oraz Liepajas Teatris - „Szekspir” w reż. Elmarsa Senkovsa.

Oprócz rzeszowskiego teatru Polskę na festiwalu reprezentować będzie także Latający Teatr Kantorowi ze spektaklem „Kantor tu jest” w reż. Magdaleny Miklasz.

Po każdym ze spektakli odbędzie się spotkanie z aktorami i twórcami, które poprowadzi krytyk teatralny Tomasz Domagała.

Z kolei w muzycznej części wydarzenia znajdą się koncerty, w których publiczność będzie mogła posłuchać kwartetu jazzowego pochodzącego z Wileńszczyzny Rafała Jackiewicza, koncertu światowej sławy pianisty Romana Zaslavskiego z Wiednia, artystów Sceny Operowej Teatru Narodowego Csokonai w Debreczynie, Krzysztofa Iwaneczki, Justyny Szafran oraz Alka Berkowicza.

Nie zabraknie też występów śpiewających rzeszowskich aktorów, w tym koncertu „Nie całuj mnie pierwsza”, czy „Mamy dla was piosenkę – Hobn mir a nigndl” w reż. Moniki Adamiec.

W czasie MFS TRANS/MISJE – TRÓJMORZE przewidziano też pokonkursową wystawę organizowanego przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej 17. Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego – Konkurs Młodych, wystawę plakatów cenionego słoweńskiego artysty grafika Radovana Jenko, wystawę fotografii słynnego litewskiego fotografa Ričardasa Grigasa, wystawę malarstwa Sebastiana Ratiu z Rumunii oraz plenerową wystawę chorwackich pocztówek z Zadaru.

Organizacja MFS TRANS/MISJE – TRÓJMORZE została dofinansowana przez samorządu Województwa Podkarpackiego oraz Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Bilety na wydarzenia można nabyć przez internet i w kasach organizatora.

Informacje o festiwalu dostępne są na stronach: www.trojmorze.teatr-rzeszow.pl, www.teatr-rzeszow.pl oraz w mediach społecznościowych rzeszowskiego teatru. (PAP)

autor: Agnieszka Pipała

api/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany