14 maj 2022

W Witnicy powstało Lubuskie Muzeum Browarnictwa

fot. PAP
W sobotnie popołudnie w Witnicy otwarto Lubuskie Muzeum Browarnictwa. Powstało ono w zabytkowym budynku starej słodowni Browaru Witnica, którego trzy piętra zostały wyremontowane i zaadoptowane na sale ekspozycyjne.
REKLAMA

W muzeum zostało zgromadzonych 1 500 eksponatów z ponad 50 browarów, które funkcjonowały na Ziemi Lubuskiej w XIX i XX w. Obecnie na przemysłową skalę działa już jedynie Browar Witnica.

Wśród muzealnych eksponatów są: butelki, szklanki, kufle, skrzynki, beczki, kapsle i porcelanki, etykiety, podkładki pod piwo, zdjęcia, dokumenty, a także narzędzia i urządzenia wykorzystywane do produkcji piwa.

„Podróż szlakiem piwowarskich ciekawostek ułatwia winda, która łączy wszystkie kondygnacje słodowni. Zwiedzenie całej ekspozycji w towarzystwie przewodnika zajmie około dwóch godzin” – poinformował Błażej Szmek z Browaru Witnica SA.

Muzeum jest prowadzone przez członków Lubuskiego Stowarzyszenia Miłośników Browarnictwa, które otrzymało budynek w użyczenie od Browaru Witnica.

Stowarzyszenie uzyskało 3 mln zł dofinansowania z urzędu marszałkowskiego na realizację projektu pn. "Stara Słodownia - Skarbnicą Wiedzy, Smaków i Zapachów", co umożliwiło wykonanie niezbędnych prac renowacyjno-remontowych i przystosowanie pomieszczeń starej słodowni do funkcji sal muzealnych.

Otwarcie Lubuskiego Muzeum Browarnictwa miało miejsce w sobotę o godz. 16. Samo muzeum pracę w normalnym trybie rozpocznie 16 maja.(PAP)

Autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ mok/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce