3 luty 2021

Warszawa: radni proponują mural upamiętniający Papcia Chmiela, Tytusa, Romka i A'Tomka

fot. PAP
Stołeczni radni zaproponowali powstanie muralu upamiętniającego Henryka Chmielewskiego, czyli Papcia Chmiela oraz bohaterów stworzonego przez niego komiksu: Tytusa, Romka i A'Tomka. W tej sprawie skierowali interpelację do prezydenta Warszawy.
REKLAMA

Radny Piotr Żbikowski i Paweł Lech (KO) zwrócili się do prezydenta Rafała Trzaskowskiego o utrwalenie w miejskiej przestrzeni spuścizny Henryka Jerzego Chmielewskiego w formie muralu upamiętniającego Papcia Chmiela, Tytusa, Romka i A'Tomka.

Zaproponowali również, aby w pobliżu Centrum Nauki Kopernik ustawiono w formie małej architektury wannolot, czyli pojazd, którym poruszali się bohaterowie komiksu pt. "Tytus, Romek i A’Tomek" (księga V). "Być może jakieś warszawskie rondo mogłoby otrzymać imię Rozalii - czyli mechanicznego konia, na którym Tytus, Romek i A'Tomek zdawali prawo jazdy, m.in. jeżdżąc w kółko po rondzie (II księga)" – wskazali radni.

Inicjatorzy upamiętnienia Papcia Chmiela podkreślili w interpelacji, że zmarły 21 stycznia w wieku 97 lat Henryk Jerzy Chmielewski, autor kultowej serii komiksów z Tytusem, Romkiem i A'Tomkiem, był warszawiakiem "z krwi i kości". Mieszkał przed II wojną światową na Starym Mieście "i do walki o wolność stolicy, jako starszy strzelec +Jupiter+ stanął z bronią w ręku 1 sierpnia 1944 roku na Okęciu (7 pułk piechoty AK +Garłuch+)". Po wojnie studiował na Akademii Sztuk Pięknych i pracował jako rysownik w "Świecie Młodych". (PAP)

wnk/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-06-30 23:59
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-06-30 23:59
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 18:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany