kategoria: Kultura / Sztuka
1 czerwiec 2024

Wręczono Nagrodę Żółtej Ciżemki za najlepszą książkę dla dzieci i młodzieży

zdjęcie: Wręczono Nagrodę Żółtej Ciżemki za najlepszą książkę dla dzieci i młodzieży / pixabay/1283865
Autorka "Hip, Hip. Kura!" Justyna Bednarek wraz z ilustratorką książki Niką Jaworowską-Duchlińską odebrały w sobotę Nagrodę Żółtej Ciżemki. To wyróżnienie przyznawane przez Bibliotekę Kraków w ogólnopolskim konkursie literackim na najlepszą książkę dla dzieci i młodzieży.
REKLAMA

"Hip, hip, Kura!" (wyd. Świetlik) jest trzecim tomem serii opowiadającej o czterech temperamentnych kurach i pięcioosobowej rodzinie Ogórków. Jak wskazała kapituła nagrody, tym razem te niezwykle sprawcze kury o rzadkich i pięknych imionach ratują ludzkich bohaterów z elektronicznej opresji.

"Książka skłania nas wszystkich do refleksji, co nam ucieka, kiedy pochylamy się nad ekranem naszych małych urządzeń elektronicznych, co tracimy, gdzie wtedy jesteśmy, jakie relacje budujemy, z jakich oprogramowań możemy korzystać, kto nam co może zainstalować w telefonie i do czego tego użyje" – podkreśliła podczas wręczenia nagrody dr hab. Katarzyna Wądolny-Tatar reprezentująca kapitułę. "No i wreszcie można powiedzieć, że kieruje naszą uwagę w stronę życia. (...) Możemy zastanowić się też nad takim wnioskiem płynącym z tej lektury: wyłącz telefon i włącz się w życie" – dodała.

Zasiadająca w kapitule dr Anna Machwic zwróciła uwagę na warstwę wizualną książki, zaznaczając, że jej bohaterowie to "postaci pełne życia, rozczulające i rozbawiające czytelników". "Ilustracje doprawione są ogromną porcją humoru, nie sposób nie uśmiechnąć się na ich widok. Każdy jest tu narysowany ze swadą, a gesty i miny bohaterów znakomicie oddają emocje i charakter, i świetnie dopełniają tekst" – powiedziała.

Laureaci nagrody otrzymują statuetki oraz 25 tys. zł, fundowane przez prezydenta miasta. Do tegorocznej VIII edycji konkursu zgłoszono prawie 230 tytułów z 107 wydawnictw.

Kapituła obradowała w składzie: dr hab. Katarzyna Wądolny-Tatar, prof. UKEN (przewodnicząca Kapituły), dr Agnieszka Staniszewska-Mól, prof. dr hab. Alicja Baluch, Marcin Bruchnalski, Wioletta Gawlik-Janusz, Iwona Haberny, dr Anna Machwic oraz Izabela Ronkiewicz-Brągiel.

Nagroda Żółtej Ciżemki to organizowany przez Bibliotekę Kraków ogólnopolski konkurs literacki na najlepszą książkę dla dzieci i młodzieży, honorujący polskich autorów tekstów oraz ilustracji. Nagroda została powołana w 2017 roku, w setną rocznicę śmierci Antoniny Domańskiej, autorki opowiadań i powieści m.in. "Historii Żółtej Ciżemki".

Wręczenie nagrody odbyło się w sobotę podczas pikniku literackiego w ogrodzie Biblioteki Kraków przy ul. Powroźniczej 2. (PAP)

autorka: Julia Kalęba

juka/ ral/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany