28 październik 2021

Zespół ABBA kończy działalność

zdjęcie: Zespół ABBA kończy działalność / fot. PAP
fot. PAP
Koniec spekulacji na temat przyszłości szwedzkiej grupy, która reaktywowała się w tym roku po wielu latach milczenia. Członkowie zespołu ABBA poinformowali, że płyta „Voyage”, która wkrótce trafi do sklepów, będzie na pewno ostatnią w ich karierze.
REKLAMA

Zespół ABBA lada dzień uszczęśliwi rzesze swoich fanów nową płytą zatytułowaną „Voyage”. Krążek, który ukaże się 5 listopada, będzie zawierał dziesięć nowych utworów, w tym zaprezentowane już trzy single promujące album: „I Still Have Faith In You”, „Don’t Shut Me Down” oraz „Just a Notion”.

Album jest już sensacją, bo chyba nikt nie spodziewał się, że po czterdziestu latach przerwy ABBA wyda jeszcze jakikolwiek nowy utwór, nie mówiąc o całej płycie. Poprzedni krążek szwedzkiego kwartetu, „Visitors”, ukazał się w listopadzie 1981 roku.

To jednak nie koniec niespodzianek. Członkowie zespołu wraz z informacją o nowej płycie zapowiedzieli także serię nietypowych koncertów, w których nie wystąpią osobiście, tylko w wersji cyfrowej jako specjalnie przygotowane awatary, tzw. Abbatary. Zostały one opracowane przez firmę Industrial Light & Magic tworzącą zaawansowane efekty specjalne do filmów, założoną przez legendarnego reżysera George’a Lucasa. Cyfrowym wcieleniom muzyków będzie towarzyszył na żywo 10-osobowy zespół, a koncerty będą się odbywać na specjalnie wybudowanej arenie w Londynie. Pierwszy z nich odbędzie się 27 maja 2022 roku.

Wieści o nowej płycie i o koncertach sprawiły, że fani zaczęli mówić o początku nowego rozdziału w karierze ABBY. Ci, którzy liczyli na kolejne single, płyty i koncerty, będą jednak rozczarowani. Benny Andersson i Bjorn Ulvaeus w wywiadzie dla „The Guardian” zapowiedzieli stanowczo, że „Voyage” to definitywnie ich ostatnia płyta, a zespół ABBA kończy karierę. „To koniec, to już ten czas” – stwierdził Andersson i dodał, że w 1982 roku nie zakończyli oficjalnie kariery, tylko zrobili sobie przerwę.

Pierwsze doniesienia o tym, że ABBA planuje niedługo zakończyć karierę muzyczną, pojawiały się już wcześniej. W wywiadzie, jakiego Agnetha Faltskog udzieliła jednej ze szwedzkich rozgłośni, piosenkarka zasugerowała, że zespół niebawem może zakończyć działalność. Teraz ta informacja jest już oficjalna. (PAP Life)

ina/ gra/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany