Świat Hoollywood w Toruniu

fot. www.torun.pl / Wojtek Szabelski
Quentin Tarantino, Richard Gere czy Edward Norton gościli w Toruniu podczas gali zamknięcia tegorocznej edycji EnergaCAMERIMAGE.
Koronawirus
37521
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Festiwal Camerimage wrócił do Torunia po dwudziestu latach. Z tej okazji program prestiżowego wydarzenia był szczególnie atrakcyjny, a nasze miasto odwiedziły prawdziwe gwiazdy światowego kina.

- Toruń to miasto Mikołaja Kopernika, słynnego astronoma i dlatego wszyscy w Toruniu uwielbiamy patrzeć w gwiazdy. Patrzymy na nie od tygodnia dzięki EnergaCAMERIMAGE. Te gwiazdy to tak naprawdę goście festiwalu: reżyserzy, operatorzy, aktorzy i studenci szkół filmowych. To dzięki Wam nasze miasto unosi się w powietrzu. Drodzy goście, mam nadzieję, że poznaliście atmosferę naszego miasta i zawarliście w nim przyjaźnie i znajomości, ja kilka dni temu spotkałem długo niewidzianego brata bliźniaka - żartował prezydent Torunia Michał Zaleski wspominając ubiegłotygodniowe spotkanie z Dannym DeVito.

Goście gali zamknięcia festiwalu mogli na żywo zobaczyć m.in. Quentina Tarantino. Popularny i ceniony reżyser odebrał wraz z Robertem Richardsonem nagrodę dla duetu reżyser i operator.

- Wśród wielu nagród, które otrzymałem, ta jest dla mnie bardzo szczególna. Zawsze otrzymywałem nagrody indywidualnie, a teraz doceniono nasz team: reżyser-operator. Bardzo za to dziękuję - przyznał ceniony reżyser.

W gronie nagrodzonych znalazł się także popularny aktor – Edward Norton. Organizatorzy festiwalu uhonorowali go Nagrodą im. Krzysztofa Kieślowskiego.

- To wyjątkowe przeżycie dla mnie, znaleźć się w gronie tak wybitnych osób, które nagrodzono na tym festiwalu. Kiedy byłem początkującym aktorem w Nowym Jorku to na każdy nowy film Krzysztofa Kieślowskiego czekałem jak na wielkie i ważne wydarzenie. Jego egzotyczny świat pokazywał mi, że kino to fenomen światowy i sztuka globalna. Czuję się zaszczycony, że za sprawę tej nagrody stałem się częścią polskiego świata filmowego. Twórczość chociażby Kieślowskiego, Polańskiego czy Pawlikowskiego pokazuje jak wspaniała jest ta społeczność. Trzymając w dłoniach nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego jestem świadomy tego, że moją odpowiedzialnością jest zarażanie kinem młodych ludzi. Z przyjemnością podejmę się tego zadaniamówił wzruszony laureat.

Nagrodę specjalną odebrał także światowej sławy aktor Richard Gere.

- To bardzo słodka nagroda. Mam 70 lat, ale tak naprawdę nie czuję się 70-latkiem. Całe moje życie spędziłem na planie filmowym. Dla mnie to był sposób na to, żebym przekonał się, kim naprawdę jestem. We wszystkich kreowanych przeze mnie postaciach była część mnie. Bardzo dziękuję za to, że otrzymałem tę nagrodę i że moglem dzielić te emocje z festiwalową publicznościąprzyznał Gere odbierając wyróżnienie.

EnergaCAMERIMAGE na pewno wróci do Torunia za rok. 28. edycja popularnego, międzynarodowego festiwalu zaplanowano jest między 14 a 21 listopada 2020 roku.

Pełna lista laureatów tegorocznej edycji festiwalu i więcej informacji tutaj.

fot. Wojtek Szabelski

Źródło: www.torun.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
37521
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce