kategoria: Miasto
21 czerwiec 2024

W różnych miejscach w mieście stanęły kolejne figurki misiów

zdjęcie: W różnych miejscach w mieście stanęły kolejne figurki misiów / pixabay/4118795
Niewielkie figurki m.in. Misia Kinomana, Misia Bojarskiego i Misia Rzeźbiarza można spotkać spacerując po ulicach Białegostoku. Niedźwiadki dołączyły w piątek do figurek, które stanęły kilka lat temu przy ważnym miejscach historycznych i kulturowych w mieście. Łącznie jest ich szesnaście.
REKLAMA

Projekt "Białystok WidziMisie" został wybrany w budżecie obywatelskim miasta. Pierwszych osiem niedźwiadków, według projektów Damiana Kucaby, stanęło w różnych punktach miasta w 2021 roku i od samego początku cieszą się one dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów.

Niedźwiadki wytyczyły nowy szlak turystyczny zwany jako "Białystok WidziMisie".

Projekt ustawienia kolejnych misiów zgłoszono do ubiegłorocznego budżetu obywatelskiego, otrzymał on 6933 głosów. W piątek trwał montaż ośmiu figurek - poinformował w mediach społecznościowych zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Miś Rzeźbiarz stanął przy Muzeum Rzeźby im. Alfonsa Karnego, a Miś Kinoman - przy Białostockim Ośrodku Kultury, gdzie działa studyjne Kino Forum. Na wyznaczone miejsca trafią też Miś Kupidyn - przy Pałacyku Gościnnym, nazywanym Pałacykiem Ślubów, bo umiejscowiony jest tu Urząd Stanu Cywilnego, a Misia z marionetką trzeba będzie szukać w okolicach Białostockiego Teatru Lalek. Natomiast Miś Bojarski zwracać będzie uwagę na słynącą niegdyś z drewnianych domów dzielnicę Bojary, a Miś Król Chanajek - na przedwojenną żydowską dzielnicę w centrum miasta.

Misie są niewielkich rozmiarów, mają wysokość 40-50 cm, a każda z rzeźb posiada cechy i atrybuty nawiązujące do poszczególnych lokalizacji, w których się znajdują.

Niedźwiadki dołączyły do już ustawionych i odwiedzanych figurek w różnych miejscach. Przy Alei Bluesa można znaleźć Misia Bluesmana, przy ul. Zamenhofa jest miejsce Misia Ursido - nawiązującego do twórcy języka esperanto Ludwika Zamenhofa, przy dwóch wejściach do Pałacu Branickich można szukać figurek Jana Klemensa i Izabeli Branickich, a w okolicach Akademii Teatralnej przy ul. Sienkiewicza - Misia Aktora.

Miejsca, gdzie znajdują się misie, można znaleźć wpisując w wyszukiwarkę internetową "WidziMiś"; pokazuje się lokalizacja części figurek a także ich zdjęcia.(PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany