17 sierpień 2020

mObywatel – najlepszy towarzysz podróży

Sejm zdecydował: prawo jazdy będziemy mogli mieć też w telefonie, a dokładnie w aplikacji mObywatel. Warto pobrać ją już dziś, bo już dziś się przyda.
REKLAMA
Po dzisiejszej decyzji Sejmu zostaje już tylko podpis Prezydenta i droga do prawa jazdy w telefonie zostanie otwarta. To jedna ze zmian, którą przewiduje tzw. pakiet deregulacyjny dla kierowców, czyli nowelizacja Prawa o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw.

Nowe przepisy ułatwiające kierowcom życie to wspólna inicjatywa naszego ministerstwa i resortu infrastruktury.


Wirtualny portfel

Po wejściu w życie nowych regulacji nie zniknie obowiązek posiadania prawa jazdy. Zmieni się to, że nie będziemy musieli go zawsze przy sobie wozić. Dokument uprawniający do prowadzenia pojazdów będziemy mogli mieć też w telefonie, a dokładnie w naszej aplikacji mObywatel.

Nie czekajcie z jej pobraniem do tego czasu. Ściągnijcie i korzystajcie z niej już dziś. Co w niej znajdziecie? Przede wszystkim mTożsamość, mPojazd, eRecepty. Uczniowie i studenci – mLegitymacje. Umieściliśmy tam też niezbędnik podróży, czyli moduł „Polak za granicą”.

- Prawo jazdy w mObywatelu to kolejny ważny element rozwoju tej aplikacji. Stale pracujemy nad tym, aby ją udoskonalać. Użytkownicy to doceniają. mObywatela w swoich telefonach ma już ponad 1,35 miliona Polaków
– mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

– mObywatel to swoisty wirtualny portfel na dokumenty, do którego regularnie dokładamy nowe elementy
– dodaje szef MC.

Jeśli nigdy wcześniej nie słyszeliście o tej aplikacji, warto abyście poznali jej główne zalety, których jest naprawdę sporo.

Po pierwsze – aplikacja jest bezpłatna i w pełni bezpieczna. Gwarantuje to m.in. profil zaufany (PZ), którego potrzeba, by mObywatela uruchomić. Spokojnie, to żadne utrudnienie. Jeśli jeszcze nie macie PZ-ta – w większości przypadków założycie go przez internet. Sprawdźcie, jak to zrobić.

e-Polak potrafi! Michał Czernecki tłumaczy, jak przez internet założyć profil zaufany .

Aplikację, w zależności od tego z jakiego telefonu korzystacie, można pobrać ze sklepu Google Play lub AppStore.


Dla każdego

Po drugie – mObywatel przyda Wam się niezależnie od tego ile macie lat, gdzie mieszkacie i czym się zajmujecie. Każdy znajdzie tam coś dla siebie.

Kluczowym elementem mObywatela jest mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. Dzięki profilowi zaufanemu mTożsamość korzysta z danych z Rejestru Dowodów Osobistych. Po uruchomieniu aplikacji znajdziecie tam wszystkie te informacje, które macie w dowodzie, nawet swoje zdjęcie.

– Z mTożsamości możemy korzystać wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy wprost zobowiązani do okazania dowodu osobistego lub paszportu, np. podczas kontroli biletów w pociągu lub przy odbiorze przesyłki poleconej na poczcie
– tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

- Takich miejsc wciąż przybywa. To nie tylko pociągi i placówki pocztowe, ale też hotele, siłownie, czy wypożyczalnie sprzętu sportowego
– dodaje szef MC.


Drugi ważny element mObywatela to mPojazd, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu.

- Z tego rozwiązania mogą korzystać osoby, które są właścicielami lub współwłaścicielami pojazdów. A więc wszyscy ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów itd.
– mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.


Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Mało tego, jeśli nie pamiętacie o terminach ważności posiadanego ubezpieczenia lub zbliżającego się przeglądu rejestracyjnego pojazdu – aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli komunikat z przypomnieniem.

W mPojeździe znajdziecie także dane pojazdu: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego. Od teraz będziecie mieli je zawsze pod ręką.


Coś dla zdrowia i dla młodych

To nie wszystko, co czeka na Was w wirtualnym portfelu. Znajdziecie tam także eRecepty! Dzięki nim będąc w aptece, wystarczy tylko wybrać w telefonie, którą e-receptę chcecie zrealizować i pokazać farmaceucie ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR.

Jeśli nie chcecie pokazywać ekranu telefonu, możecie podać numer PESEL (swój lub osoby, na którą recepta jest wystawiona) oraz kod spod e-recepty. Gotowe, recepta zrealizowana!

To nadal nie wszystko, co włożyliśmy do mObywatela. Nieco młodsi użytkownicy znajdą tam także mLegitymację szkolną i mLegitymację studencką. To tak samo ważne dokumenty jak tradycyjne legitymacje – upoważniają do zniżkowych przejazdów, wejść do kin, czy teatrów.

Jeśli dana szkoła lub uczelnia, chce aby jej uczniowie lub studenci mogli korzystać z mLegitymacji, wystarczy, że się do nas zgłosi, wypełniając prosty formularz (formularz dla szkół, formularz dla uczelni).

Ważne – z wydawaniem mLegitymacji nie wiążą się żadne koszty. Uczelnie i szkoły nie muszą kupować nowego sprzętu, czy oprogramowania.

Polak za granicą – to kolejna część naszej aplikacji. Podpowie, co zrobić w razie kłopotów podczas wyjazdu, czy jak zadbać o własne bezpieczeństwo w różnych zakątkach świata.

Więcej informacji o naszej aplikacji znajdziecie na www.gov.pl/mobywatel


Plany na przyszłość

Dzięki uchwalonej dziś ustawie wkrótce w mObywatelu znajdziecie też mPrawo Jazdy, ale i licznik punktów karnych, dzięki któremu od ręki będziecie mogli sprawdzać, ile zarobiliście za drogowe przewinienia.

W pakiecie deregulacyjnym dla kierowców znajduje się też wiele innych wyczekiwanych zmian, np. ułatwienia w rejestracji pojazdów, czy zniesienie obowiązku wydawania nalepek kontrolnych i kart pojazdów.

Bezpiecznej drogi!
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-06-30 23:59
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-06-30 23:59
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 18:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany