Motoryzacja artykuł sponsorowany
28 lipiec 2022

Nowe buty na motor - jaki model wybrać, na co zwrócić uwagę?

zdjęcie: Nowe buty na motor - jaki model wybrać, na co zwrócić uwagę? / fot. nadesłane
fot. nadesłane
Jakie buty na motor kupić? Lepszą opcją będą krótkie czy długie buty motocyklowe? Czy takie same buty na motor sportowy sprawdzą się również przy jeździe motorem turystycznym? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do lektury.
1. Jakie buty motocyklowe wybrać?
2. Lepszą opcją są długie buty motocyklowe czy krótkie?
3. Jakie obuwie motocyklowe na motor sportowy, a jakie na motor turystyczny?

Zastanawiasz się, jakie buty na motor ubrać? Oczywiście, że najlepszym rozwiązaniem będą typowe buty motocyklowe. Dlaczego? Nie tylko ze względu wygody czy komfortu, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Zadaniem specjalnej podeszwy jest minimalizowanie urazów, a wzmocnionych ochraniaczy – precyzyjna stabilizacja kostki. Już dzięki tym elementom Twoje stopy będą odpowiednio zabezpieczone przed ewentualną kontuzją, do której może dojść w trakcie upadku. Jak wybrać odpowiednie buty motocyklowe? Podpowiadamy w niniejszym artykule.

Jakie buty motocyklowe wybrać?

Aktualnie na rynku można znaleźć różnego rodzaju buty motocyklowe, w tym miejskie, krótkie, wysokie, sportowe, w formie trampek czy turystyczne. Jaki model będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem? Oczywiście, wszystko zależy od tego, na jakim motorze będziesz jeździć i czego potrzebujesz. Zanim przejdziemy do omawiania poszczególnych rozwiązań, przypomnijmy, dlaczego buty motocyklowe są tak ważnym akcesorium.

Ceny butów motocyklowych są z reguły duże, ale wielu profesjonalistów uważa, że lepiej zaoszczędzić na spodniach czy kurtce, zamiast na tej części garderoby. Dlaczego dobrze dobrane obuwie motocyklowe jest tak bardzo ważne? Przede wszystkim dlatego, że zapewniają odpowiednie bezpieczeństwo naszym stopom. Przy upadku czy wypadku możesz mieć pewność, że wysokiej jakości obuwie motocyklowe uchroni Cię przed poważniejszymi urazami. Dodatkowo wysokiej jakości buty na motor zapewniają pewne oparcie stóp o podnóżek czy bezproblemowe i precyzyjne operowanie wszystkimi dźwigami – w tym służącymi do zmiany biegów czy tylnego hamulca. Warto wiedzieć, że kostkę można skręcić nawet w trakcie podpierania ciężkiego motocykla na takiej nawierzchni, która jest nierówna czy pochyła. Aby się uchronić przed tak niefortunnym zdarzeniem, koniecznie kup odpowiednie i maksymalnie wygodne buty motocyklowe!

Jak wybrać rozmiar butów motocyklowych? Musisz pamiętać o tym, że takie buty motocyklowe nie mogą nigdzie Cię uciskać, podobnie jak nie powinny być zbyt luźne. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że w momencie wypadku, buty nie zsuną się i pozostaną na swoim miejscu, chroniąc Twoje stopy. A zatem buty na motor powinny dawać uczucie opinania, ale nie w sposób niekomfortowy. Jeśli kupujesz obuwie motocyklowe przez Internet, dokładnie zmierz swoją stopę i sprawdź w tabeli podanej przez producenta, jaki rozmiar powinieneś wybrać. Szczególnie, że ten ostatecznie może różnić się od rozmiaru, który nosisz na co dzień.

Lepszą opcją są długie buty motocyklowe czy krótkie?

Jak wspominaliśmy na rynku dostępne są przede wszystkim buty motocyklowe długie i krótkie. Który model będzie lepszym rozwiązaniem? Długie buty na motor gwarantują dużo lepszą ochronę piszczelom oraz kostce. Jeśli jeździsz lub zamierzasz jeździć w warunkach ekstremalnych, polecamy wybierać długie rozwiązania z tego względu, że większy obszar Twojej nogi będzie precyzyjnie zabezpieczony. Oprócz tego długie buty świetnie sprawdzają się przy niższych temperaturach. Do wad obuwia z długą cholewką zalicza się fakt, że dłużej się je ubiera, a samo chodzenie w nich nie jest zbyt komfortowe. Jednakże, to właśnie dzięki nim poczujesz się pewniej i bezpieczniej na trudniejszym terenie oraz przy wysokich prędkościach.

Na krótkie jazdy po mieście polecamy wybierać buty na motor w wersji krótkiej. Są wygodniejsze do chodzenia i sięgają zaledwie do kostki. W porównaniu z modelami z długą cholewką krótkie buty na motor nie zapewniają aż tak dużego bezpieczeństwa oraz stabilizacji.

Kupując buty na motor, nie zapomnij również o tym, aby wybrać obuwie zgodnie ze swoją fizycznością. Damskie buty motocyklowe będą różnić się od męskich, ponieważ te drugie są projektowane z myślą o mocniej zbudowanych stopach i równie bardziej muskularnych nogach.

Jakie obuwie motocyklowe na motor sportowy, a jakie na motor turystyczny?

Na motor sportowy polecamy oczywiście buty zapewniające wysokie bezpieczeństwo w trakcie szybkiej jazdy. A zatem sprawdzą się modele rozbudowane, sztywne z antypoślizgową podeszwą, która jest w stanie zagwarantować odpowiednią przyczepność. Wybieraj obuwie motocyklowe, które ma solidne zapięcie i jest rozwiązaniem wodoodpornym. Dzięki tej ostatniej właściwości sprawdzą się nie tylko w słoneczny dzień, ale również podczas jazdy po błocie czy w deszczu.

Na motorze turystycznym z reguły spędza się dużo mniej czasu, niż na sportowym. Jest to spowodowane tym, że motocyklem turystycznym wykorzystuje się do krótkodystansowej jazdy po mieście. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem będzie obuwie motocyklowe krótsze i tym samym wygodniejsze. Warto zwrócić uwagę także na buty turystyczno-sportowe. Mają dużo lepszy system protektorów w porównaniu z typowo turystycznymi, a dodatkowo są sztywniejsze i nieco wyższe. W porównaniu do klasycznych butów sportowych, turystyczno-sportowe są także dużo wygodniejsze.

Wybierając sportowe buty motocyklowe warto pamiętać o tym, że idealne buty powinny przede wszystkim zapewniać wysoki poziom ochrony. Na szczęście w sklepie internetowym można znaleźć zarówno buty motocyklowe damskie, jak i męskie, które minimalizują ryzyko skręcenia kostki. Zamki błyskawiczne ułatwiają ich zakładanie, a rzep regulacyjny pozwala je idealnie dopasować. Takie buty zdecydowanie poprawią bezpieczeństwo jazdy. Buty sportowe na motor należy więc traktować jako niezbędne wyposażenie każdego użytkownika dwóch kółek.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2023-03-26 19:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-03-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany