24 listopad 2021

Kraków uczcił 88. urodziny Krzysztofa Pendereckiego

fot. PAP
Kraków świętował we wtorek 88. urodziny wybitnego kompozytora i dyrygenta Krzysztofa Pendereckiego. W programie obchodów znalazł się m.in. koncert w Centrum Kongresowym ICE, a przy urnie z prochami mistrza w kościele św. Floriana zapłonął znicz od władz miasta.
REKLAMA

W programie wieczoru znalazły się: „Hymn do św. Wojciecha”, II Symfonia „Wigilijna”, „Lacrimosa z Polskiego Requiem” w wykonaniu orkiestry i chóru Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie pod dyrekcją Macieja Tworka. Solistką koncertu była Iwonna Hossa (sopran).

Urodzinowy koncert zorganizowały Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena i Krakowskie Biuro Festiwalowe. Wcześniej władze miasta zapaliły znicz przy urnie z prochami mistrza w kościele św. Floriana.

Krzysztof Penderecki urodził się 23 listopada 1933 r. w Dębicy. Studiował kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie, która dziś nosi jego imię. Światowy rozgłos przyniosły kompozytorowi utwory awangardowe z lat 60., takie jak "Tren Ofiarom Hiroszimy", czy "Pasja według św. Łukasza", które zapoczątkowały pasmo jego międzynarodowych sukcesów. Z jego inicjatywy powstało Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach dedykowane młodym artystom. Laureat licznych nagród w wielu krajach oraz uhonorowany ok. 30 tytułami doktora honoris causa. Kawaler Orderu Orła Białego, honorowy obywatel miasta Krakowa. Zmarł 29 marca 1920 r. w Krakowie.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ aszw/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-02-28 14:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-02-28 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-02-28 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-03-21 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany