17 październik 2021

MSZ promuje Konkurs Chopinowski spotem, w którym wiceminister Szynkowski vel Sęk gra walc Chopina

fot. PAP
MSZ promuje XVIII Konkurs Chopinowski spotem, w którym wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk wykonuje na fortepianie walc polskiego kompozytora i opowiada o związkach muzyki Fryderyka Chopina z dyplomacją.
REKLAMA

Od 2 października w Warszawie odbywa się XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, który potrwa do 23 października. W sobotę późnym wieczorem poinformowano, że 12 pianistów zakwalifikowało się do finału rywalizacji, mimo że regulamin dopuszcza udział 10. Wśród finalistów jest dwóch reprezentantów Polski: Jakub Kuszlik i Kamil Pacholec.

W niedzielę, 17 października, przypada 172 rocznica śmierci Fryderyka Chopina - przypomniało w komunikacie MSZ, informując jednocześnie, że placówki dyplomatyczne od samego początku promują XVIII Konkurs Chopinowski we wszystkich zakątkach świata.

"Dołącza do nich sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP, Szymon Szynkowski vel Sęk – miłośnik muzyki Chopina, który ukończył szkołę muzyczną I stopnia i po wielu latach przerwy zasiadł do fortepianu" - napisano w komunikacie.

Szynkowski vel Sęk w specjalnym spocie wykonuje na fortepianie walc Des-dur op. 64 nr 1 Chopina i opowiada o związkach muzyki wielkiego polskiego kompozytora z dyplomacją, a także zachęca do oglądania i śledzenia etapu finałowego Konkursu.

"Często mówi się, że dyplomacja jest sztuką gry na wielu instrumentach. Niczym w orkiestrze, każdy dyplomata ma swoją partię do odegrania" – podkreśla w nagraniu wiceminister. "Zachęcam Państwa do śledzenia działań polskiej dyplomacji, ale w tym szczególnym czasie do delektowania się muzyką Fryderyka Chopina i oglądania XVIII Konkursu Chopinowskiego" – dodaje.

W krótkim filmiku wiceminister Szynkowski vel Sęk dzieli się też ciekawostkami dotyczącymi związków między muzyką Chopina a dyplomacją, m.in. tym, że budynek w Paryżu, w murach którego światową karierę rozpoczął Chopin, jest obecnie rezydencją ambasadora RP.

Całość Konkursu Chopinowskiego transmituje Program Drugi Polskiego Radia – od uroczystej inauguracji aż po koncert laureatów. Koncerty są wzbogacone o informacje, relacje, rozmowy z ekspertami.(PAP)

itm/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-01-31 18:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-01-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-01-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-01-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany