26 listopad 2021

B. partner kobiety, której ciało odnaleziono w lesie w Porębie przyznał się do jej zabicia

fot. PAP
B. partner 42-letniej Moniki W.-S., której ciało - po kilku miesiącach od zaginięcia - znaleziono w nocy ze środy na czwartek w lesie w Porębie (Śląskie) przyznał się do jej zabójstwa. Prokuratura wystąpiła do sądu o jego aresztowanie.
REKLAMA

Dwaj inni zatrzymani w tej sprawie mężczyźni usłyszeli zarzuty dotyczące utrudniania postępowania karnego w sprawie zaginięcia kobiety. Chodzi o pomoc w ukryciu zwłok i samochodu należącego do ofiary.

Mieszkanka Jaworznika w gminie Żarki zaginęła w lipcu, niedługo później jej samochód znaleziono w stawie w Zawierciu. Ciało kobiety zostało odnalezione w nocy ze środy na czwartek, było zasypane w pięciometrowym dole.

"Prokurator przedstawił 39-letniemu Mariuszowi P. zarzut zabójstwa b. partnerki, do którego doszło 9 lipca br. w miejscowości Poręba koło Zawiercia. Przesłuchany w charakterze podejrzanego Mariusz P. wyjaśnił, że pozbawił życia byłą partnerkę, broniąc się przed jej atakiem" - powiedział w piątek PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie Tomasz Ozimek.

Prokuratura na razie nie ujawnia dodatkowych szczegółów. Jak nieoficjalnie mówią śledczy, wbrew wyjaśnieniom podejrzanego okoliczności sprawy wskazują, że zabójstwo kobiety było zaplanowane – już wcześniej został wykopany dół, w którym po zbrodni zostały ukryte jej zwłoki.

Mariusz P. jest od kilku tygodni aresztowany w związku z innymi zarzutami, dotyczącymi handlu narkotykami. Także w związku ze śmiercią b. partnerki prokuratura wystąpiła o zastosowanie takiego samego środka zapobiegawczego. Posiedzenie w tej sprawie sąd wyznaczył na piątkowe przedpołudnie.

Według ustaleń śledztwa, do zabójstwa doszło w pobliżu miejsca, w którym po kilku miesiącach znaleziono zwłoki. Prokuratura na razie nie zdradza, w jaki sposób kobieta została zamordowana. Sekcja zwłok odbędzie się w przyszłym tygodniu w Zakładzie Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Wtedy będzie znana dokładna przyczyna jej śmierci.

Odnalezienie ciała kobiety poprzedziło zatrzymanie w ostatnich dniach dwóch mieszkańców powiatu zawierciańskiego. Przedstawiono im zarzuty utrudniania postępowania w sprawie zaginięcia kobiety. Jak powiedział prok. Ozimek, obaj przyznali się do stawianych im zarzutów i złożyli obszerne wyjaśnienia.

Jeden z nich, 39-letni Paweł P., miał pomagać sprawcy zabójstwa w ukryciu zwłok i jej samochodu - miał wykopać dół, w którym zostały później ukryte zwłoki. Został już aresztowany. Drugi zatrzymany, 32-letni Łukasz W., kilka dni po zabójstwie pomagał w ukryciu samochodu zabitej kobiety – auto zostało utopione w stawie. Wobec tego podejrzanego prokurator zastosował dozór policji. B. partnerowi zamordowanej grozi dożywocie, dwóm innym mężczyznom za poplecznictwo od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Zaginięcie 42-letniej Moniki zgłosiła 9 lipca br. jej siostra. Kobieta opuściła dom w Jaworzniku w powiecie myszkowskim i nie nawiązała kontaktu z rodziną. Samochód zaginionej, forda fiestę, znaleziono kilka dni później w stawie w Zawierciu, wystającą ponad lustro wody klapę bagażnika zauważył wędkarz. Auto nie miało tablic rejestracyjnych i miało ślady zacierania oznaczeń identyfikacyjnych. Mundurowi sprawdzili okolice, a płetwonurkowie skontrolowali staw nie znajdując żadnych zwłok.

Krótko po zaginięciu kobiety na polecenie prokuratury zatrzymano partnera kobiety, jednak zgromadzone w tamtym czasie dowody nie dawały podstaw do przedstawienia mu zarzutów. Mężczyzna został ponownie zatrzymany w październiku w innej sprawie, dotyczącej handlu narkotykami, wraz ze znajomym – b. policjantem z Zawiercia. Stawiane podejrzanym zarzuty dotyczą przewozu na przełomie 2014 i 2015 roku z Francji 100 kilogramów marihuany oraz wprowadzenia tych narkotyków do obrotu na terenie Wrocławia i Krakowa. Obaj zostali aresztowani.

Okoliczności zaginięcia 42-latki ustalali policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji oraz Prokuratura Okręgowa w Częstochowie, która nadzoruje śledztwo. W czwartek policjanci i prokuratorzy poinformowali o odnalezieniu zwłok kobiety i wyjaśnieniu okoliczności tej sprawy. Dzień wcześniej zostali zatrzymali dwaj mężczyźni - mieszkańcy powiatu zawierciańskiego. Obaj zostali przesłuchani przez prokuratora, podobnie jak Mariusz P. To na podstawie wyjaśnień podejrzanych udało się ustalić miejsce ukrycia zwłok kobiety – na pograniczu Poręby i Zawiercia.

Jak podała policja, w rozwikłaniu tej sprawy kluczowe okazało się między innymi sprawdzenie zapisów monitoringów na potencjalnej trasie przejazdu kobiety samochodem. Policjantom udało się powiązać dwóch mieszkańców powiatu zawierciańskiego z Mariuszem P. Jak dodają policjanci, mężczyźni próbowali zatrzeć wszelkie możliwe ślady przestępstwa, dokładnie myjąc samochód i wrzucając go do stawu.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce