17 listopad 2021

B. prezydent Świętochłowic i jego dawni współpracownicy z magistratu zatrzymani przez policję

zdjęcie: B. prezydent Świętochłowic i jego dawni współpracownicy z magistratu zatrzymani przez policję / fot. PAP
fot. PAP
Były prezydent Świętochłowic Dawid K., jego zastępca i dwaj inni b. urzędnicy zostali zatrzymani przez policję na polecenie Prokuratury Okręgowej w Gliwicach. Chodzi o nieprawidłowości, do których dochodziło w magistracie w latach 2011-2018 – przekazała prokuratura.
REKLAMA

„Potwierdzam, że zostały zatrzymane cztery osoby pod zarzutami związanymi z pełnieniem funkcji publicznych w Urzędzie Miejskim w Świętochłowicach. Sprawa dotyczy lat 2011-2018” - powiedziała PAP Karina Spruś w Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.

Potwierdziła, że wśród zatrzymanych jest b. prezydent miasta Dawid K. i jego zastępca. Prokuratura na razie nie informuje o formułowanych wobec nich zarzutach. „Komunikat w tej sprawie przekażemy po zakończeniu czynności, które są właśnie prowadzone” - powiedziała prok. Spruś.

Podejrzanych zatrzymywali w środę funkcjonariusze z wydziału do walki z korupcją z komendy wojewódzkiej w Katowicach. Według „Gazety Wyborczej”, która napisała o zatrzymaniu byłych urzędników, śledczy mają im przedstawić zarzuty przekroczenia uprawnień, niedopełnienia obowiązków, przywłaszczenia mienia, poświadczenia nieprawdy w dokumentach, a także wywierania niedozwolonego wpływu na lokalne media. Jeden z zarzutów ma związek z zatrudnieniem w urzędzie asystentek, które tak naprawdę pracowały jako opiekunki dzieci Dawida K. - podała „GW”.

Dawid K. był w przeszłości członkiem Platformy Obywatelskiej. Został wykluczony z partii ponad dwa lata temu, kiedy postanowił kandydować do Senatu z własnego komitetu. Władze partii uznały, że nadał komitetowi nazwę sugerującą, że jest kandydatem Koalicji Obywatelskiej – KO wystawiła wówczas innego kandydata. Mandat w tym okręgu zdobyła ostatecznie Dorota Tobiszowska (PiS).

W 2018 r. Dawid K. został świętochłowickim radnym, jednak jego mandat wygaszono, bo okazało się, że nie mieszka w tym mieście. Skargę na decyzję Rady Miejskiej odrzucił najpierw Wojewódzki Sąd Administracyjny, a później Naczelny Sąd Administracyjny. (PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ ok/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2023-03-26 19:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-03-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany