2 sierpień 2022

Kolejne 15 osób zatrzymanych w śledztwie dot. wyłudzeń VAT; łącznie jest 271 podejrzanych

zdjęcie: Kolejne 15 osób zatrzymanych w śledztwie dot. wyłudzeń VAT; łącznie jest 271 podejrzanych / fot. PAP
fot. PAP
Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji na polecenie zachodniopomorskiego wydziału Prokuratury Krajowej zatrzymali kolejne 15 osób w śledztwie dotyczącym wyłudzeń VAT. Łącznie w sprawie jest już 271 podejrzanych. Według ustaleń śledczych w wyniku działania grupy straty Skarbu Państwa wstępnie oszacowano na co najmniej 50 mln zł.
REKLAMA

Rzeczniczka CBŚP podinsp. Iwona Jurkiewicz poinformowała PAP, że sprawa dotyczy współpracujących ze sobą i działających w całym kraju grup przestępczych, zajmujących się wprowadzaniem do obrotu dokumentów podrobionych i poświadczających nieprawdę w zakresie zaistnienia transakcji gospodarczych. "Dokumentacja ta była podstawą obniżenie należnego podatku" - podkreśliła policjantka.

"Głównym obszarem działalności grupy przestępczej była +produkcja pustych faktur+ przy wykorzystaniu do tego celu podmiotów gospodarczych zarejestrowanych na tzw. +słupy+, nie prowadzące faktycznie jakiejkolwiek działalności gospodarczej. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że w ten proceder może być zamieszanych nawet kilkaset firm" - wyjaśniła.

Wskazała, że kilka dni temu śledczy przeprowadzili akcję w województwie małopolskim, zachodnio-pomorskim, pomorskim, mazowieckim oraz kujawsko-pomorskim. Podczas działań policjanci zatrzymali 15 osób. "Przeszukano kilkanaście obiektów, m.in. mieszkań, domów oraz biur rachunkowych. Wówczas to, zabezpieczono sprzęt elektroniczny, a także dokumenty, które zostaną poddane szczegółowej analizie" - podała.

"W działaniach uczestniczyli również funkcjonariusze Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Toruniu, którzy na bazie zebranego materiału wszczęli 26 kontroli celno-skarbowych" - zaznaczyła.

Zatrzymani zostali doprowadzeni Zachodniopomorskiego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie. "Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, oszustw podatkowych i tzw. zbrodni fakturowych" - poinformował PAP rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej Łukasz Łapczyński.

"Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania wobec podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwotach od 10 tysięcy do 150 tysięcy złotych, dozory policji połączone z zakazem kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi w sprawie, a także zakazy opuszczania kraju" - podkreślił prokurator Łapczyński. Dodał przy tym, że prokurator dokonał zabezpieczenia mienia podejrzanych na poczet przyszłych kar grzywny oraz obowiązków zwrotu uszczuplonych podatków.

Prokurator wyjaśnił, że były to kolejne zatrzymania w śledztwie dotyczącym grupy, której członkowie popełniali przestępstwa karne i karne skarbowe związane z wystawianiem nierzetelnych i poświadczających nieprawdę faktur VAT. "Dotychczas prokurator przedstawił zarzuty 271 podejrzanym. Aktualnie 7 osób pozostaje tymczasowo aresztowanych" - podał.

"W czerwcu 2022 r. w ramach śledztwa skierowano do sądów akty oskarżenia wobec 23 osób będących ostatecznymi odbiorcami i pośrednikami w dostarczaniu nierzetelnych faktur VAT" - dodał rzecznik Prokuratury Krajowej. Zaznaczył, że śledczy nie wykluczają dalszych zatrzymań w sprawie. "W kręgu osób podejrzewanych może być nawet 200 osób" - wyjawił. (PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2023-03-26 19:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-03-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany