24 lipiec 2021

Pół tysiąca radiowozów i motocykli, posterunki i nowe komisariaty

fot. PAP
W latach 2017–2021 do jednostek garnizonu stołecznego trafiło 536 nowoczesnych radiowozów i motocykli; ten okres to też nowe posterunki i komisariaty - podsumowuje inwestycje w garnizonie stołecznym rzecznik komendanta stołecznego Policji nadkom. Sylwester Marczak.
REKLAMA

W sobotę przypada Święto Policji. Nadkom. Marczak z tej okazji podsumował lata 2017-2020 garnizonu stołecznego z perspektywy pionu logistycznego. W tym czasie działał program modernizacji służb mundurowych. Jak podkreślił rzecznik KSP, to dla KSP intensywny okres pod względem inwestycyjnym.

We wspomnianym okresie z Programu Modernizacji Policji oraz z jednostek samorządu terytorialnego zakupiony został m.in. sprzęt transportowy. "W latach 2017–2021 do jednostek garnizonu stołecznego trafiło 536 nowoczesnych radiowozów i motocykli, w tym m.in. 230 samochodów oznakowanych, 148 nieoznakowanych, cztery pojazdy specjalistyczne oraz 16 motocykli" - wskazał.

KSP wraz z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska w Warszawie w 2020 r. zrealizowała projekt, który zakładał zakup samochodów z napędem elektrycznym w policyjnej wersji oznakowanej. "W chwili obecnej sześć samochodów z napędem elektrycznym jest wykorzystywanych do patrolowania warszawskich ulic na terenie działania KRP I i KRP II" - wyjaśnił rzecznik KSP.

W ramach innego programu - Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020 - KSP zakupiła zaś m.in. samochody do obsługi zdarzeń drogowych, tj. 23 Ambulanse Pogotowania Ruchu Drogowego, dwa specjalistyczne czy 18 sztuk bezzałogowych statków powietrznych. Koszt projektu przekroczył 13 mln zł, a ponad 11 mln stanowiły środki unijne.

Inne inwestycje prowadziły do powstania nowych policyjnych posterunków. Pracę w nowej w siedzibie w 2020 roku rozpoczęli policjanci w Prażmowie, a w styczniu br. roku - w Izabelinie. Z kolei w kwietniu do nowej siedziby wprowadzili się policjanci w Wiązownie, a także w Lesznie. Na ukończeniu, jak zrelacjonował nadkom. Marczak, jest budowa nowej siedziby Posterunku Policji w Żabiej Woli.

"Obok posterunków na terenie garnizonu stołecznego w nowych siedzibach funkcjonują cztery komisariaty. Od 2020 roku w nowych, wyposażonych w niezbędny sprzęt kwaterunkowy i teleinformatyczny, budynkach komisariatów służbę pełnią policjanci z Raszyna, Mrozów, Radzymina i Pomiechówka. W kosztach budowy tych obiektów partycypowały władze samorządowe" - podkreślił rzecznik KSP.

Ponadto od czerwca, po rozbudowie siedziby komisariatu na warszawskim Ursynowie jednostka ta funkcjonuje w nowym skrzydle, a na początek przyszłego roku zaplanowano oddanie do użytkowania modernizowanej części budynku. "Również na przyszły rok zaplanowano przekazanie do użytkowania nowego budynku Komisariatu Policji w Jaktorowie" - dodał nadkom. Marczak. W roku 2021 planowane jest zaś rozpoczęcie rozbudowy siedziby Komisariatu Policji Warszawa Włochy.

Pieniądze z programu modernizacji, jak wskazał rzecznik KSP, umożliwiły także przeprowadzenie przebudowy i modernizacji istniejących już siedzib Komend Rejonowych i Powiatowych Policji oraz jednostek organizacyjnych KSP.

Podkreślił też, że program modernizacji przyczynił się do przebudowy pomieszczeń, mieszczącego się w Komendzie Stołecznej Policji, Stołecznego Stanowiska Kierowania. "Priorytetowe zadanie miało na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa mieszkańców Warszawy, dlatego podjęto decyzję o modernizacji serca jednostki. Od października 2020 roku policjanci SSK pracują w nowoczesnych pomieszczeniach wyposażonych w zmodernizowane sieci i systemy teleinformatyczne" - zaznaczył.

"W ramach Programu Modernizacji Policji w Komendzie Stołecznej Policji realizowanych było również szereg zadań mających na celu poprawę warunków pracy dla funkcjonariuszy i pracowników cywilnych" - dodał. Wśród nich wymienił m.in. budowę systemów zabezpieczenia technicznego w obiekcie Centralnej Składnicy Uzbrojenia czy też termomodernizację budynku warsztatowo-biurowego KSP w Warszawie przy ul. Karolkowej 46 oraz budynków Wydziału Transportu KSP w Warszawie przy ul. Jagiellońskiej 72.

Mimo zakończenia Programu Modernizacji Policji w roku 2020 Komenda Stołeczna Policji podkreśla, że dalej realizuje inwestycje rozpoczęte w ubiegłych latach, a także wprowadza nowe zadania. Jak wylicza, to m.in. budowa nowej siedziby KPP w Mińsku Mazowieckim, modernizacja obiektu Policyjnej Izby Dziecka KSP przy ul. Wiśniowej, modernizacja zasilania energetycznego w siedzibie KSP przy ul. Nowolipie w stolicy, czy też renowację zabytkowej elewacji samego budynku - Pałacu Mostowskich. (PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

agzi/ robs/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany