16 luty 2022

Sąd aresztował podejrzanego o zabicie 45-latki i jej 15-letniej córki

zdjęcie: Sąd aresztował podejrzanego o zabicie 45-latki i jej 15-letniej córki / fot. PAP
fot. PAP
Częstochowski sąd aresztował w środę na trzy miesiące 52-latka podejrzanego o zabicie 45-letniej Aleksandry i jej 15-letniej córki Oliwii z Częstochowy, które zaginęły przed kilkoma dniami. Podobnie jak w prokuraturze także przed sądem nie przyznał się do winy i nie złożył wyjaśnień.
REKLAMA

W dalszym ciągu trwają poszukiwania zaginionych.

O uwzględnieniu wniosku o aresztowanie Krzysztofa R. powiedział dziennikarzom Krzysztof Budzik z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie. Posiedzenie zakończyło się po trzech godzinach.

"Sąd Rejonowy w Częstochowie podzielił argumenty prokuratora – przyjął, że zgromadzone w tej sprawie dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo, że podejrzany Krzysztof R. dopuścił się zarzucanych mu przestępstw, a także to, że jedynie środek o charakterze izolacyjnym – tymczasowe aresztowanie – w należyty sposób zabezpieczy dalszy tok tego postępowania" – powiedział prokurator.

Jak dodał, podejrzany nie zmienił swojego stanowiska procesowego – podobnie jak na wcześniejszym przesłuchaniu nie przyznał się do winy i nie składał wyjaśnień.

O zatrzymaniu 52-latka policja poinformowała we wtorek. Tego dnia prokuratura podała, że wszczęła śledztwo – wtedy jeszcze pod kątem art. 189 par. 1 Kodeksu karnego, czyli bezprawnego pozbawienia wolności.

W środę śledczy poinformowali, że R. usłyszał zarzut zabójstwa obu kobiet, połączonego z bezprawnym pozbawieniem ich wolności. Do zbrodni mało dojść 10 lutego. Mimo nieodnalezienia zwłok, prokuratura sformułowała zarzut w oparciu o inne dowody i ustalenia. Podejrzany jest znajomym ofiar.

"Czynności przez cały czas są prowadzone. Staramy się na tym etapie ustalić przede wszystkim gdzie znajdują się ciała tych kobiet, ale prowadzimy również inne czynności dowodowe po to, żeby móc zweryfikować to, co ustaliliśmy już wcześniej, a także stwierdzić, w jaki dokładnie sposób doszło do tej zbrodni i dlaczego do niej doszło. Krótko mówiąc staramy się poznać wszystkie okoliczności tych zdarzeń" – wskazał prok. Budzik w rozmowie z dziennikarzami.

Poszukiwania zaginionych koncentrują się m.in. w okolicy ogródków działkowych, gdzie po raz ostatni była widziana 45-latka. Prokuratura zaznacza jednak, że będzie sprawdzany każdy sygnał o możliwym miejscu ukrycia zwłok.

Śledczy na razie nie ujawniają szczegółów prowadzonych czynności dowodowych – nie wiadomo, czy i jakie zabezpieczono ślady zbrodni oraz jaki mógł być jej motyw. Przyjmowane są różne robocze wersje. "Podejrzany mężczyzna nie przyznał się, nie odniósł się do tych zarzutów, więc trudno w takim razie przewidywać dlaczego tego się dopuścił" – powtórzył prokurator.

"Materiał dowodowy pozwolił na przyjęcie, że ten mężczyzna te czyny rzeczywiście popełnił, natomiast na jakim materiale się to wszystko opiera, co z tych ustaleń wynika – na to jeszcze musimy trochę poczekać" – wskazał Budzik i dodał, że pod nadzorem prokuratora weryfikowane są dotychczasowe ustalenia i poszukiwani kolejni świadkowie. Pytany o to, czy zabezpieczono nagrania z monitoringu i bilingi połączeń telefonicznych prokurator odpowiedział, że w każdej tego typu sprawie zabezpiecza się takie dane.

O poszukiwaniach 45-letniej Aleksandry Wieczorek i jej 15-letniej córki Oliwii Wieczorek policja poinformowała w sobotę, zamieszczając ich zdjęcia i rysopisy. Wraz z psem rasy shih tzu w nieznanych okolicznościach opuściły one w czwartek 10 lutego miejsce zamieszkania w Częstochowie przy ul. Bienia i nie nawiązały kontaktu z bliskimi.

Policjanci w poniedziałek podali, że weryfikują informacje, z których wynikało, że w dniu zaginięcia poszukiwanych ktoś jechał fordem należącym do 45-latki. Funkcjonariusze zaapelowali o kontakt do osób, które w godzinach wieczornych lub nocnych z 10 na 11 lutego widziały to auto lub mają go na nagraniu z kamerki samochodowej. Auto należące do 45-latki nie zginęło - pozostało zaparkowane przed blokiem, który opuściły obie poszukiwane. (PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ ok/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany