14 czerwiec 2022

Trzy osoby zatrzymane w śledztwie dot. wyłudzeń podatku VAT

zdjęcie: Trzy osoby zatrzymane w śledztwie dot. wyłudzeń podatku VAT / fot. PAP
Wspólne działania Prokuratury Okręgowej w Poznaniu i funkcjonariuszy Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego, doprowadziły do zatrzymania trzech osób w związku ze śledztwem dotyczącym wyłudzeń podatku VAT na szkodę Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości - poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

Rzeczniczka Krajowej Administracji Skarbowej Anita Wielanek poinformowała PAP, że 9 czerwca funkcjonariusze Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Poznaniu zatrzymali trzy osoby, które zajmowały się wyłudzaniem podatku VAT oraz praniem brudnych pieniędzy. "Działania przeprowadzono w woj. mazowieckim i wielkopolskim. Wzięło w nich udział 22 funkcjonariuszy" - podkreśliła rzeczniczka KAS.

Zatrzymane osoby w latach 2011-2014 wystawiły fałszywe faktury VAT na ok. 66,5 mln zł. Podejrzani działali też na szkodę Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), od której wyłudzili ok. 900 tys. zł z dotacji" - dodała Wielanek.

"Zatrzymani usłyszeli prokuratorskie zarzuty wystawiania nierzetelnych faktur VAT, działania na szkodę PARP, narażenia Skarbu Państwa na straty w podatku VAT w kwocie ponad 12 mln złotych oraz prania brudnych pieniędzy" - poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

"Wobec wszystkich podejrzanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji i zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu. Dodatkowo wobec dwóch podejrzanych zastosowano poręczenia majątkowe w wysokości 120 tys. złotych i 150 tys. złotych" - zaznaczyła PK.(PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

bf/ jann/